Компанията Lucid първа преодоля бариерата от 800 километра с модела си Air GT, който измина повече от 825 километра с едно зареждане на батерията с капацитет 118 kWh.

Сега компанията постави абсолютен световен рекорд за най-дълъг пробег на електрически автомобил с едно зареждане с модела Air Grand Touring, като постижението е сертифицирано от Книгата на рекордите на Гинес.

Въпреки че батерията е малко по-малка, 112 kWh, ултраефективното задвижване на Air Grand Touring успя да измине почти 1200 километра, преди батерията да се откаже.

Lucid се възползва от денивелацията между планинския Сейнт Мориц в Швейцария и Мюнхен в Германия, за да постави това хипермилно постижение. Разликата от около 4200 фута в морското равнище между началната и крайната точка на пътуването със сигурност е допринесла, но общият наклон не е чак толкова значителен, че да повлияе съществено на пробега от 749 мили (1205 км) с едно зареждане.

Lucid се гордее, че е създала едни от най-леките и енергийно ефективни задвижвания за електрически превозни средства, които са поставили рекорд с консумация на енергия от 8 километра/kWh. Нейните по-нови превозни средства като SUV Gravity са снабдени и с NACS конектор за зареждане, така че да могат да бъдат зареждани директно със стенния конектор Tesla 48A. Air Grand Touring е автомобилът с най-дълъг пробег на Lucid, сертифициран за 823 километра при строгия цикъл на изпитване на EPA.

При идеални условия обаче ефективността на задвижването на Lucid надхвърля значително рекордните 8 километра/kWh, а Air Grand Touring измина внушителните 10.7 километра на kWh от 112-киловатчасовия акумулаторен пакет, като през цялото разстояние се движеше леко по наклон. Би било интересно да се измине същото пътуване обратно, за да се види каква е разликата в общия пробег с едно зареждане.

По този начин обаче Lucid успя да подобри предишния рекорд на Гинес с почти 160 километра, като отново демонстрира, че произвежда едни от най-престижните и добре проектирани електрически автомобили с подходяща цена.

Снимка: Unsplash

Виж още: Астронавти в МКС уловиха рядък феномен: гигантско образувание над гръмотевична буря