5-километров участък от междущатската магистрала 94 в щата Мичиган ще бъде превърнат в първата интелигентна магистрала в Америка. Подкрепеният от Alphabet стартъп Cavnue е започнал изграждането на интелигентната магистрала като част от нов пилотен проект, който може да даде тласък на други строителни проекти в цялата страна. В процес на разработване е и друг проект - "интелигентен коридор за товарни превози" на щатската магистрала 130 край Остин, щата Тексас.
Новият умен път е голяма, дълга система за проследяване за Министерството на транспорта на Мичиган (MDOT) и за шофьорите по магистралата. Умната магистрала е проектирана така, че да информира както MDOT, така и шофьорите за потенциални проблеми пред тях, като препятствия на пътя, произшествия или задръствания. Надеждите са, че проектът ще помогне за облекчаване на задръстванията, предотвратяване на произшествия и подпомагане на властите да осигурят ефективна реакция при извънредни ситуации на пътя.
Пилотната програма на магистралата е разположена между Ан Арбър и Детройт, Мичиган. Има бъдещи планове за разширяване на интелигентната магистрала до 40 мили на още шест етапа, които ще свържат двата града след приключване на пилотната програма.
Интелигентната магистрала работи с поредица от стълбове, разположени на всеки 200 метра по протежение на пътя, които съдържат сензорни капсули, изчислителни капсули и комуникационно оборудване. По магистралата има и камери, които наблюдават всеки участък от пътя и правят снимки, които се анализират от алгоритми за изкуствен интелект и машинно обучение, за да се идентифицират опасни условия на шофиране. Предупрежденията се изпращат до MDOT и шофьорите, свързани с пътното платно.
Cavnue твърди, че нейната технология може да се свърже с "всяко превозно средство, което има функции за свързване". Говорител на компанията казва: "Повечето съвременни автомобили с вградени навигационни функции попадат в тази категория - старомоден автомобил не би могъл".
Америка има да наваксва, когато става въпрос за изграждане и внедряване на интелигентни магистрали. Великобритания например започна работа по първия си свързан с интернет път през 2014 г.
Снимка: Unsplash/Canvue