Нов анализ на Международната агенция по енергетика (МАЕ) показва, че без електрическите превозни средства, слънчевата и вятърната енергия и ядрената енергетика глобалното увеличение на емисиите през последните пет години би било три пъти по-голямо.

Новите констатации идват от годишната актуализация на МАЕ за глобалните емисии на CO2, свързани с енергетиката, и от току-що публикуваното встъпително издание на новата поредица на МАЕ "Монитор на пазара на чиста енергия", която ще проследява внедряването на чиста енергия и ще очертава в широк план последиците за световните енергийни пазари.

Лошата новина е, че свързаните с енергетиката емисии са се увеличили през 2023 г. Но добрата новина е, че продължаващото развитие на технологиите за чиста енергия означава, че глобалните емисии, свързани с енергопотреблението, са се увеличили по-слабо, отколкото през 2022 г., въпреки че общото търсене на енергия се е ускорило.

През 2023 г. емисиите са се увеличили с 410 млн. тона, или 1.1%, в сравнение с увеличението от 490 млн. тона през предходната година, като са достигнали рекордното ниво от 37.4 млрд. тона.

Изключителният недостиг на хидроенергия, дължащ се на екстремни засушавания в САЩ, Китай и няколко други икономики, доведе до над 40% от увеличението на емисиите през 2023 г., тъй като държавите се насочиха основно към изкопаемите горива, за да запълнят недостига. Ако не беше необичайно ниският добив на водна енергия, световните емисии от производството на електроенергия щяха да намалеят през 2023 г., поради което общото увеличение на свързаните с енергетиката емисии щеше да бъде значително по-малко.

През 2023 г. напредналите икономики отбелязаха рекорден спад на емисиите си, въпреки че техният БВП нарасна. Емисиите им спаднаха до 50-годишно дъно, докато търсенето на въглища се понижи до нива, невиждани от началото на 1900 г.

Съчетанието от интензивно внедряване на възобновяеми енергийни източници, преминаване от въглища към газ, подобрения в енергийната ефективност и по-меко индустриално производство бяха причините за спада на емисиите в развитите икономики, съобщава МАЕ.

Миналата година беше първата, в която поне половината от производството на електроенергия в развитите икономики идваше от такива източници с ниски емисии като възобновяемите енергийни източници и ядрената енергетика.

От 2019 до 2023 г. ръстът на чистата енергия е два пъти по-голям от този на изкопаемите горива. Новият анализ на МАЕ показва, че внедряването на чиста енергия през последните пет години значително е ограничило нарастването на търсенето на изкопаеми горива, като е създало предпоставки за ускоряване на прехода от тях през това десетилетие.

Внедряването на вятърна и слънчева енергия в електроенергийните системи по света от 2019 г. насам е било достатъчно, за да се избегне годишно потребление на въглища, равно на това на електроенергийните сектори на Индия и Индонезия взети заедно - и да се намали годишното търсене на природен газ с количество, равно на предвоенния износ на природен газ от Русия за ЕС.

Нарастващият брой на електрическите превозни средства по пътищата, които през 2023 г. ще съставляват 1 от 5 продажби на нови автомобили в световен мащаб, също изигра значителна роля за това търсенето на петрол (по отношение на енергийното съдържание) да не нарасне над предпандемичните нива.

"През последните пет години преходът към чиста енергия премина през редица стрес тестове и показа своята устойчивост", заяви изпълнителният директор на МАЕ Фатих Бирол. "Пандемия, енергийна криза и геополитическа нестабилност - всички те имаха потенциала да провалят усилията за изграждане на по-чисти и по-сигурни енергийни системи. Вместо това в много икономики видяхме точно обратното."

Снимка: Unsplash

Виж още: В Китай роботи вече произвеждат клонирани прасета и животът няма смисъл