Цените на автомобилите бяха едно от първите неща, които се повишиха, и то още през 2020 година. Тогава като основна причина беше посочен сериозният недостиг на чипове - всеобщ проблем на производствените процеси в голяма част от компаниите. Пандемията, слабото планиране, промените в работните процеси бяха също в списъка от доводи, но като че ли той само се видоизменя и по никакъв начин не се скъсява. Сега на дневен ред са финансовите затруднения в сектора и ниската покупателна способност на потребителите - все сериозни неизвестни, които ни карат да се запитаме дали въобще цените на автомобилите ще се нормализират отново?  

Следващата година може да е светлината в тунела, която мнозина очакват: според експертите от AutoForecast Solutions недостигът на полупроводници следващата година няма да бъде толкова сериозен и дори има потенциал да се сведе до минимум. През 2021 г. производителите на автомобили в Северна Америка са произвели 3.23 милиона автомобила по-малко от очакваното поради недостига на чипове. Тази година този дефицит е на път да достигне около 1.5 милиона - което е прогрес от над 50%.  
Разбира се, тези резултати не биха били възможни без участието на компаниите, произвеждащи чипове. Популярността на електромобилите задвижи този сектор и никой не би искал да бъде посочен като виновник за забавянето на точно тази революция, нали така?  
Едно от предимствата е, че електромобилите изискват по-сложните чипове, които компаниите са нетърпеливи да създадат - за разлика от остарелите, по-малко печеливши техни предшественици, които са необходими за по-старите модели автомобили. 
Все пак цялата индустрия е особено бдителна - защото проблемите, както знаем, нямат край.  

Снимки: Unsplash

Виж още: Мъск успя! Първият камион на Tesla е вече доставен на нетърпеливите клиенти