Според думите му сега вече може да следва пешеходната маркировка в града и дори да извършва обикновени битови действия, като сортиране на бельо по цвят и самостоятелно ползване на санитарните възли, благодарение на новаторския био-имплантант Argus II.
Рон е незрящ от 30 години, като диагнозата му е retinitis pigmentosa (тунелно зрение или нощна слепота). Той заедно с още 18 пациента от цял свят с подобно заболяване се е подложил на новата експериментална технология.
Самата система използва камера и видео процесор монтирани на специални очила, които носи пациента. Те изпращат заснетите образи безжично до микроскопичен приемник имплантиран във външната част на окото на пациента. Получената информация в приемника се предава по тънък кабел към група електроди, които са поставени в ретината на пациента. Това е зоната, където се намират специализирани клетки, които отговарят за възприемането на светлината в задната част на окото.
Според специалистите, които извършват тези трансплантации, поставянето на тези електроди е най-сложната част от операцията.
Наблюденията над Рон и другите пациенти все още продължават въпреки първоначалните положителни отзиви за новата разработка.
Източник: www.bbc.co.uk
Коментари (0)