Изследователи от Масачузетския технологичен институт (МИТ) разработват нова технология, с която дърветата да произвеждат електричество и да захранват датчици, които да предупреждават за горски пожари.

Системата може да бъде използвана и като предпазна мярка срещу нарушители по границите, които пренасят опасни товари като например радиоактивен материал.

Щатските горски служби понастоящем използват различни методи, за да проследяват разпространението на огъня в местностите с гъста растителност, като между тях са и автоматизирани метеорологични станции. За съжаление тези станции са твърде скъпи и неравномерно разпределени. Допълнителни сензори биха могли да спасят много горски масиви, като предупреждават за огнените бедствия много по-рано и с много по-точна информация. Тази апаратура обаче изисква постоянно захранване с батерии, което би било изключително сложно и скъпо, тъй като тя често трябва да се разполага на труднодостъпни места.

Учените искат да преодолеят този проблем с новата система от датчици, която ще разполага с постоянен източник на енергия от самите дървета. Всеки сензор от нея ще бъде снабден с батерия, която бавно ще се презарежда от електричеството, което генерират самите растения. Отделното дърво не произвежда много електричество, но ако му бъде дадено достатъчно време, то е напълно способно да презареди малко устройство като датчика, твърди Шугауанг Жанг, един от директорите на Центъра по биомедицинско инженерство на МТИ.

Тази електроенергия е достатъчна, за да захрани системата и да позволи на сензора да изпраща данни за влажността и температурата четири пъти на ден или да алармира незабавно в случай на огън. Всеки сигнал се прехвърля от сензор на сензор, докато достигне метеорологичната станция, която чрез сателит препраща данните в щабквартирата на горската служба в Айдахо.

Учените отдавна знаят, че дърветата могат да произвеждат малки количества ток. Досега никой не е знаел точно как става това и как може да се акумулира тази електроенергия.

В наскорошна разработка Жанг и негови колеги от МТИ са обявили, че са стигнали до отговор на загадката. Става дума за относителността между дървото и почвата, в която то расте. Автор на разработката е Кристофър Лъв, студент от МТИ, който се е трудил над проблема с биоелектричеството при растенията още от първата си година в института.

Според Лъв биоенергийната батерия вече е готова, както и сензорите. За да работи системата, инженерът предполага, че ще бъдат необходими по четири такива инструмента на акър залесена площ.

От в. Класа

Тагове: