Лаптопите от серията Zenbook на Asus винаги впечатляват със своя уникален дизайн, който ги отличава от повечето други лаптопи на пазара. Asus Zenbook S 16 не е изключение, притежавайки емблематичния метален и бляскав корпус и свръхтънко и леко тяло.

Но тазгодишното обновление има два ключови елемента: първият е добавянето на AI процесор, а вторият е новоразработеният материал, от който е направен лаптопът. Определено Asus вдъхва нов живот на серията Zenbook, като в това ревю ще ви запознаем с възможностите на модела S16 UM5606.

 

По традиция – тънък дизайн, който веднага грабва окото

Всъщност, говорейки за впечатляващ дизайн, той започва още от самата опаковка на лаптопа – както обикновено за високия клас на ASUS, и S16 UM5606 идва в картонено куфарче, в което е разположена красива и плътна кутия - удобен дом на лаптопа. Ефектът тук освен предпазване на самото устройство е и за това, че сме закупили нещо наистина скъпо и ценно, подобно на бижу. Дизайнът на Zenbook, както винаги е безупречен, с онези отличителни гравирани знаци и уникална текстура, които го отличават от доста от другите най-добри играчи на пазара на ултрабуците. Asus Zenbook S 16 е типичен представител в това отношение, особено когато този дизайн е съчетан със светлосивия Scandinavian White цветови вариант, който държим в ръцете си. Налице е и версия в тъмносив цвят Zumaia Gray, която прави така, че гравираните линии да изпъкват повече, като, общо взето, и двете версии са отличителни и прекрасни по свой начин.

Относно дизайна най-голямата тема за разговор е новият материал, от който е направен Zenbook S 16, наречен Ceraluminium. Създаден е чрез сложен химичен процес, при който алуминиевият оксид се трансформира от чуплив материал в нещо здраво, леко и красиво. Материалът е много приятен както за окото, така и на допир - веднага се усеща разликата в материала в сравнение с другите модели. Усещането е за много по-лек лаптоп, но не по-малко здрав като предишните модели. Когато вземете лаптопа в ръце, първото нещо, което ще забележите, е тънкият му профил, като в най-дебелата му част корпусът е само 1.3 см (1.1 см отпред). Въпреки това лаптопът може да се похвали с отлична стабилност и нито опитите за натиск или пък за леко усукване предизвикват някакви проблеми. Голям плюс е, че дори доста да го въртите в ръце, почти няма да видите отпечатъци от пръсти по корпуса на лаптопа.

Lumina OLED дисплеят, който ASUS S16 притежава, е с 3K резолюция и 120 Hz честота на опресняване, изненадващо висока за лаптоп, който не е насочен за гейминг, като затварянето и отварянето му е доста леко дори ако използвате само едната ръка, и няма да имате проблеми с това.

 

Клавиатурата е солидна, с добре оразмерени клавиши за всякакъв размер и вид на пръстите и бърза обратна връзка. Тънкият корпус не оказва голям ефект върху клавиатурата на устройството, тъй като, въпреки че ходът на клавишите е само 1.1 мм, усещането, докато пишем с нея, е супер приятно. Синьо-бялата подсветка има три различни нива, които могат да се регулират автоматично чрез сензор, като най-светлата настройка е доста ярка и може да подразни очите, особено на тъмно. На клавиатурата виждаме и новия Copilot клавиш, както и малките бутони със стрелки, които познаваме добре от другите устройства на Asus.
Но това, което наистина отличава S16 UM5606, е неговият стъклен тъчпад, който по време на работа не само улавя плавно и отзивчиво движенията върху него, но включва и функция, наречена Smart Gesture. Това означава, че можете да настроите преки пътища за горната и страничната част на пада, за да контролирате различни задачи като сила на звука, видеоконтроли и други. Налице е и 1080p уебкамера, която предлага средно качество на видеото, но пък имаме достъп до разширените Studio Effects от Windows. Освен това е инсталиран IR модул за лицево разпознаване чрез Windows Hello.

 

Добър избор от портове

Изборът на портове е стандартен - два USB Type-C порта, един USB Type-A порт, комбиниран жак и HDMI порт. Няма Ethernet порт, но с оглед другите възможности на лаптопа сме готови да преглътнем тази липса.
Zenbook S 16 е оборудван с нов WLAN модул от MediaTek - MT9725, който поддържа най-новия стандарт Wi-Fi 7, както и Bluetooth 5.4. Като цяло нямахме проблеми с Wi-Fi връзката на лаптопа по време на нашия тест.

Отличен дисплей с естествени цветове

Както споменахме, Asus е оборудвал Zenbook S 16 с 16-инчов OLED екран, но без сензорен екран. Той има разделителна способност от 2880 x 1800 пиксела, съотношение на страните 16:10 и е част от последното поколение OLED панели на Samsung. Субективно погледнато, качеството на картината е невероятно и дори най-ярките области не изглеждат зърнести, като в същото време цветовете изглеждат супер ярки. Времето за реакция е светкавично бързо, както обикновено и благодарение на честотата на опресняване от 120 Hz движенията изглеждат перфектно гладки. Яркостта и цветната температура на екрана могат да се регулират автоматично чрез сензор.

В режим SDR панелът може да се похвали с яркост от над 400 cd/m² и заедно с изключително ниската стойност на черното се наслаждаваме на впечатляващо добро съотношение на контраста. HDR съдържанието също се поддържа, но ще трябва да активирате HDR режима ръчно в настройките на Windows. Максималната HDR яркост на дисплея е 500 cd/m².
Лаптопът предлага различни цветови профили, като профилът Native е избран като стандартен, но изобразява цветовете леко пренаситени и изглеждащи изкуствено. Това прави съдържанието да изглежда малко по-ярко и цветно. Ако искате да изберете най-точния профил, трябва да си поиграете с калибрирането, постигайки резултат, който да е най-приятен за очите ви. Налице тук е изключително точен sRGB режим с пълно покритие, което означава, че дисплеят на Zenbook S 16 може да се използва без ограничения за редактиране на снимки и видеоклипове.

 

Изключителна бързина и комфорт по време на работа

Относно производителността на ASUS S16 UM5606 може да се говори само със суперлативи. Тестовата конфигурация е снабдена със свръхбързия Ryzen AI 9 HX 370 процесор (12 ядра) в допълнение с 32 GB RAM и 2-TB SSD.

Ако оставим настрана леко объркващото му име, тук имаме новия мобилен процесор на AMD в TDP клас от 15 - 28 вата с 12 Zen 5 CPU ядра (24 нишки) с базова тактова честота от 2 GHz и висока тактова честота от 5.1 GHz. Освен това NPU вече е по-мощен и може да достигне 50 TOPS, вследствие на което е изпълнено минималното изискване, наложено за стандарта Microsoft Copilot+ (40 TOPS). Производителността на самия процесор е впечатляваща.

Ако погледнем резултатите на системи с Ryzen 7 8840HS например, Ryzen AI 9 HX 370 по време на многоядрените тестове е между 20 и 30% по-бърз и показва от 10 до 20% по-висока производителност на едноядрените тестове. На практика лаптопът няма никакви проблеми с отварянето на n брой прозорци в браузъра, като едновременно с това може да си вършите нещо друго или да пуснете някоя игра, без да усетите и намек за забавяне на системата.  

Говорейки за игри - Zen 5 процесорът е оборудван с новия графичен чип Radeon 890M (RDNA 3.5) iGPU. В сравнение със стария Radeon 780M (RDNA 3) неговият брой ядра се е увеличил от 12 на 16, а максималната му тактова честота от 2.8 GHz на 2.9 GHz. На практика вграденото графично решение се справя с всичко, което не е на максимална графика, и макар и да не става въпрос за геймърски лаптоп, може да подкарате почти всяко ново заглавие със сносно качество.  

Тествахме лаптопа единствено с популярната онлайн игра World of Tanks, като на средни и високи детайли на Full HD 1920 x 1080 резолюция се играе почти перфектно с около 55 - 70 fps. При Ultra детайли на играта резултатите спадат до 20 - 25 fps, което е съвсем нормално с оглед, че все пак става въпрос за вградена графика, както и ниската консумация на енергия, която притежава процесорът. Производителността на GPU остава постоянна при захранване от зарядното, както и само на батерия.
Като стана дума за захранване - горещо препоръчваме да ползвате зарядното ASUS USB-C Gan Charger 65 W, което не е в комплекта, но може да си го набавите допълнително. В резултат получавате освен красиво изглеждащо устройство с два USB-C порта и свърхбързо зареждане на лаптопа до 100 процента в рамките на около 30 минути.

По време на работа лаптопът работи тихо, загряването е в рамките на допустимото, усеща се по-значимо при продължително и високо натоварване на системата, като охлаждането върши перфектно своята работа, държейки температурата на CPU на не повече от 48 - 53 градуса, което отчитаме като отличен резултат. 78Wh батерия осигурява продължително захранване без зарядното, около и над 10 - 11 часа при усилено сърфиране в интернет с включен Wi-Fi и високи нива на яркост и контраст и около 7 часа при гледане на видео с висока резолюция и HDR. 

 

Обемен и доста приятен звук

На последно място, но не и като важност, разбира се, няколко думи и за аудиосистемата. По традиция тя е дело на Harman Kardon, като налице в корпуса има вградени цели шест високоговорителя, които създават наистина обемна звукова сцена с голяма детайлност. Звукът наистина радва, като спокойно може да ползвате наличната аудиосистема, без да добавяте допълнителни колонки. 

 

Кандидат за най-добра покупка

ASUS S16 няма почти никакви недостатъци. Задължително е, преди да го ползвате, да свалите и обновите BIOS и Windows, за да избегнете потенциални проблеми и сривове.

Благодарение на по-бързия си NPU, Zenbook S 16 се явява и пълноценен лаптоп с Copilot+, така че ще имате достъп до всички допълнителни AI функции, като например субтитри на живо, асистент за разнообразно съдържание, медиа хъб, генератор за видеоклипове и др. Изключителната бързина на процесора, превъзходният дисплей и изтънченият тънък дизайн правят ASUS S16 UM5606 едно от най-привлекателните предложения на пазара на ултрабуците в момента.

Снимки: HiComm

Вижте още: ASUS ProArt P16 – голям лаптоп за големи творци