В последно време ASUS не спират да ни радват с новите си лаптопи, като моделните им линии сякаш имат за цел да обхванат всяка свободна възможност относно потребителите – от офис машините, през тези за бизнеса, геймърите и стигнем до модела, който с удоволствие ще ви представим днес – ASUS ProArt P16. Става въпрос за една изключителна машина, предназначена специално за творците, художниците и създателите на всякакво съдържание, но всъщност със своите характеристики и дизайн лаптопът би допаднал на всекиго.

 

Големите възможности идват в голям пакет

Обикновено когато правим ревю на даден модел, лаптоп или нещо друго, рядко обръщаме внимание на опаковката и окомплектовката, в която идва устройството. Този път няма как да не отбележим това. Просто защото още преди да видим самия лаптоп и да го обгърнем нежно с ръце, вниманието ни бе привлечено от наистина огромната кутия, която седеше кротко на бюрото пред нас, а то изведнъж се оказа някак си малко. И наистина, гледайки черната елегантна кутия, човек веднага би предположил, че вътре има нещо наистина огромно. Оказа се обаче, че в случая се лъжем – пространството вътре бе заето от голяма чанта за лаптопа, правоъгълна кутия от едната страна, в която виждаме зарядното с всички кабели, допълнителна приставка RJ към USB, както и очарователния стилус ASUS Pen 2.0 за тъчскрийн дисплея. Самият лаптоп е разположен, подобно на истинска перла в дебела и изящно красива черна кутия с много приятно на пипане покритие. Като цяло – изтънчено усещане и визия дори в опаковката, подходящи за истинските ценители на красивото и артистичните личности.

 

Един от най-красивите лаптопи в последно време

ASUS ProArt P16 оправдава напълно името си не само с опаковката, но най-вече с дизайна си. Пред нас е един очарователно черен Nano Black лаптоп, чиято специално анодирана повърхност притежава наномикропореста структура, която минимизира отраженията и създава много приятно усещане, докато държим лаптопа в ръце.

Дизайнът е изчистен, с класически прави линии и красиво голямо гравирано лого на горния капак, което също е в тъмна тоналност. Трябва да отбележим, че черните метални повърхности обикновено се зацапват лесно, но тук не е така, тъй като капакът и вътрешната част имат фирменото покритие, което върши добра работа, предпазвайки ги от пръстовите отпечатъци, така че единствените части, които се зацапват в случая, са клавишите и долната част.

Дисплеят се отваря сравнително лесно, макар че ще ви е трудно само с една ръка, клавиатурата е със средни по големина клавиши, които имат много приятна бяла подсветка. Въпреки големия екран и металното шаси лаптопът е с дебелина само 1.73 см и тежи едва 1.85 кг. Asus са премахнали физическия джойстик, който видяхме при предишни модели на ProArt, използван за избор на инструменти и бърза промяна на настройките, и са го превърнали в цифров DialPad, разположен в горния ляв ъгъл на тъчпада. Последният представлява огромна стъклена повърхност, която работи добре чрез плъзгане, жестове и докосвания. Въпреки размера си стъклената повърхност се усеща много здрава, физическите кликвания в ъглите също са плавни и тихи.

Горният ляв ъгъл на този тъчпад може да действа като персонализирана клавиатура за набиране, виртуален въртящ се диск, който може да се използва за различни действия в Windows и някои приложения. Предназначен е най-вече за фини настройки във Photoshop или Premiere като промяна на размера на четката и други.

Лаптопът няма сензор за пръсти и биометрични данни, но пък налице е IR камера в горната част на дисплея с поддръжка на Windows Hello.

ProArt идва със сензорен екран, така че екранната част е изцяло покрита със стъкло. Като цяло относно дизайна – един от най-красивите и стилни лаптопи на пазара с първокласно и солидно качество на изработка, здрави панти и много портове отстрани. Екранът обаче се отваря само на 130 градуса поради това, че охлаждането е проектирано с радиатори в задния ръб на лаптопа, под капаците на пантите.

Говорейки за портовете, тук има всичко, което може да ни потрябва, включително HDMI, USB-C и USB-A портове, аудио жак и четец на SD карти. USB-C портовете са разположени от двете страни на шасито, като този отляво е USB 4.0. И двете поддържат зареждане, но за пълна производителност ще трябва да използвате основното зарядно устройство в комплекта, което се предлага със собствен кабел в задната част на левия ръб.
Звукът е с Dolby Atmos технологията и е дело на Harman Kardon по традиция, като говорителите са разположени от двете страни на клавиатурата, звукът е ясен и чист с достатъчно сила за комфортно ползване на всички приложения със звук.

 

Красиви цветове с уникална точност

ASUS ProArt P16 е с голям 16-инчов Lumina OLED тъчскрийн дисплей с 4К резолюция и защитен слой стъкло отгоре. Предлага зашеметяващо красиви цветове и перфектно ниво на черното с висок контраст. Яркостта му не е от най-високите, което означава, че може да изпитате неудобство в много ярка среда или на открито, особено като вземете предвид отблясъците и отраженията на лъскавия стъклен слой. Дисплеят е с 60 Hz честота на опресняване – все пак не е предназначен за игри, но това не означава, че ще изпитате по-малко удоволствие от тях, още повече, че с наличния хардуер едва ли ще има някоя, която ще има някакви проблеми с производителността. Истината тук са живите и точни цветове – със 100% DCI-P3 color gamut, 97.2% Adobe RGB и 99.6% DCI-P3 покритие и тъчскрийн възможностите дават на създателите на съдържание, 3D аниматорите и останалите арт насочени компютърни професии и занимания невероятни възможности за изява. Нямахме възможност да тестваме лаптопа с тежки графични приложения за дизайн, но от малкото, което видяхме, можем да заключим, че екранът е невероятно чувствителен, откликва точно и на най-фините движения по него.

Бързина и производителност от висока класа

Нашият тестов модел тук е с конфигурацията с най-високи спецификации от гамата Asus ProArt P16 за 2024 г., носи префикса H7606 и е снабден с процесор AMD Ryzen AI 9 HX 370, интегрирана графика AMD Radeon 890M, вградена мощна видеокарта Nvidia GeForce RTX 4070, 64 GB DDR5-7500 памет и голям 2 TB SSD.

AMD Ryzen AI 9 HX 370 процесорът е с хибриден дизайн с 12 ядра и 24 нишки. Това е нова CPU архитектура с 4 производителни Zen5 ядра и 8 ефективни Zen5c ядра, всички с Hyper-Threading. Също така това е най-мощният процесор Ryzen AI от това поколение. Производителността на процесора е впечатляваща, както едноядрените, така и многоядрените резултати са значително по-бързи от предишните Ryzen платформи и наличните процесори на Intel Core Ultra 7 и Ultra 9 в подобни устройства. Тестовете в Geekbench 6 показаха 2837 точки в едноядрен и 15043 точки в многоядрен режим.

От страна на GPU резултатите също са много високи - 109627 OpenCL точки, като може да сравним лаптопа с ASUS Zephyrus G16 RTX 4070. Като цяло за лаптоп с компактни размери ProArt P16 се представя повече от добре дори с най-тежките игри на максимална резолюция, въпреки че не е геймърски насочен.

При високи натоварвания резонно лаптопът се загрява, но това е в случаите, когато е поставен на плоска повърхност, когато е повдигнат на стойка например, порцията свеж въздух във вентилаторите значително намалява вътрешните и външните температури.

Нивото на шум не е високо, лаптопът остава сравнително тих при високо натоварване. Батерията е доста издръжлива, като осигурява минимум 6–7 часа работа при нормално ползване и 1–2 часа при гейминг или ако работите с тежки графични приложения.

 

Изкуственият интелект в пълната му сила

Освен познатите ни вече AI функции като Copilot на Windows, ASUS ProArt P16 притежава няколко иновативни приложения и функции, предназначени за арт творчеството, като StoryCube, чрез който може автоматично да се организират всички снимки и видеа, които сме записали или сътворили. MuseTree е платформа, задвижвана от изкуствения интелект, която да помогне на онези, които се занимават с художествена дейност, генерирайки прекрасни теми и картини, които може да се ползват. Налице е и ProArt Creator Hub – единен портал за всичко от състоянието на лаптопа като цяло до прецизната настройка на охлаждането, цветовата температура на дисплея и много други.

Като цяло Asus ProArt P16 е впечатляващо предложение в сегмента, съставен от компактни и леки универсални лаптопи. В една или друга степен моделът е един вид продължение на успешната серия Zephyrus G16, но с хардуер на AMD вътре и изцяло черен дизайн, който го прави да изглежда уникален в сравнение с останалите модели. Лаптопът е отлично предложение за бизнеса, както и за онези, които се занимават сериозно с творчество, компютърна анимация, 3D дизайн, както и по принцип за всички креативно настроени хора.

Снимки: HiComm; Asus

Вижте още: Asus Vivobook S15: нещо различно и ново