Напоследък всички говорят за изкуствения интелект. Първите лаптопи с изкуствен интелект бяха пуснати в продажба сравнително наскоро, като днес фокусът ни пада върху Vivobook S15 (S5507Q), първия компютър с изкуствен интелект от следващо поколение на ASUS. Vivobook S15 не само поддържа усъвършенстваните софтуерни функции за изкуствен интелект на Microsoft, като Copilot AI assistant, Live Captions и Recall технологиите, но също така предлага уникален хардуер. Нека го погледнем отблизо.

 

Дизайн, привличащ окото

Vivobook S15 е с много приятен за окото дизайн, издържан в сребристо сиво, който не блести колкото добре познатите ни Zenbook модели, но е достатъчно елегантен, с класическа форма на металния корпус, изчистени линии и огромен и чувствителен тъчпад. Отварянето и затварянето на дисплея е сравнително лесно, възможно е да го направите и с една ръка, макар че ще трябва да го правите доста бавно. Клавиатурата и тъчпадът са удобни за ползване, подсветката е зонова и доста приятно изглеждаща на тъмно, клавишите се виждат отчетливо.

Като цяло лаптопът е много лек и удобен за носене, тежи само 1.42 кг, което го прави един от най-леките модели в средния клас. Като цяло видът на Vivobook S15 оставя много добри впечатления за средно висок клас устройство, насочено към бизнеса. За радост малкото тегло не се отразява на удобството на ползване, що се отнася до интерфейса – налице са всички портове, които може да ви потрябват – HDMI 2.1, по два USB-C 4.0 и USB-A порта, както и жак за слушалки и микрофон.  

Красив OLED дисплей

Отваряйки лаптопа, в центъра на вниманието веднага се вписва 15.6-инчовият OLED панел с разделителна способност 2880 x 1620 и динамична честота на опресняване от 120 Hz. Накратко, това е един наистина красив дисплей, предоставящ плавни и ясни визуализации, подпомогнати от факта, че този дисплей е бляскав, а не матов. Това помага за яснотата на текста, докато ползваме Windows, както и за качеството на изображението като цяло. Разбира се, трябва да се отбележи, че този лъскав дисплей няма антирефлексно покритие, което означава, че не си и помисляйте да позиционирате този екран директно срещу прозореца – отблясъците ще ви затруднят по време на работата. Както споменахме, този дисплей използва OLED технология, което означава, че цветовете изпъкват с контрастно съотношение 1 000 000:1. Освен това поддържа HDR съдържание с пикова яркост от около 600 нита. Цветовете, които наблюдаваме, са точни със 100% DCI-P3 цветова гама. Спор няма – тук черното е черно, контрастът, докато гледаме филми и друго съдържание, е убийствен, живите цветове ще ви карат да искате да гледате още и още.  

Налице тук има два леки недостатъка: съотношението на страните и липсата на тъчскрийн. Дисплеят е с панел във формат 16:9, който доста хора все още предпочитат, но го намираме за малко тесен хоризонтално, особено след използването на дисплеи с формати 16:10 и 3:2 при този размер на екрана. Това означава, че в някакъв момент може да се наложи да скролвате допълнително, за да видите съдържанието или документите на уеб страницата.

 

Мощ и производителност от Qualcomm ARM процесора

В основата на хардуера на ASUS Vivobook S15 лежи 12-ядрен Qualcomm Snapdragon X Elite, процесор, базиран на ARM архитектура, който е разработен за управление на ОС Windows и е създаден специално за работа с новите AI приложения. Няколко думи за ARM процесорите – те притежават по-висока енергийна ефективност в сравнение с конкурентните модели – при пикова производителност консумират около две трети по-малко енергия. Благодарение на това се постига значителна икономия на заряда на батерията. Смартфоните, ноутбуците на базата на ARM процесори се отличават с дълготрайно време за работа и очакване в автономен режим, което може да бъде десетки часове – много повече, отколкото може да очакваме от обикновените лаптопи. Именно това е и един от основните козове на Vivobook S15. В комбинация с вградената графика Adreno 311, 32 GB DDR 5x 7500 RAM памет и 1 TB SSD диск получаваме една доста добра производителност.

И така, оправдава ли Snapdragon X Elite шума, който се разрази около тези процесори? Накратко, абсолютно го прави. Този чип показва невероятна производителност, която можете да усетите при почти всяка задача. Независимо дали сърфирате в мрежата с много раздели, изпълнявате няколко задачи през много отворени приложения, изобразявате видео и аудио, хоствате подкаст или дори играете някои игри, Snapdragon X Elite може да направи всичко. Разбира се, относно игрите вградената графика върши работа поне донякъде – на ниски настройки по-невзискателните игри работят перфектно с над 50 fps, което е повече от достатъчно. За съжаление по-новите и взискателни заглавия като Cyberpunk 2077 например изискват далеч по-мощни видеокарти, така че не може да очакваме някакви чудеса, ако сме запалени геймъри. Все пак „пънк играта“ поне тръгва, изстисквайки около 25–30 fps на ниски графични настройки и 1080p резолюция.

В почти всички бенчмарк тестове Snapdragon X Elite се представя отлично и даже побеждава чиповете Core i7 и Core i9 от високия клас на Intel в някои модели лаптопи. Резултатите от Geekbench показаха, че ASUS VivoBook S 15 достига резултат от 2447 за едноядрен и 14 248 точки за многоядрен тест, почти в съответствие с това, което Qualcomm обещава за тези чипове.


Отлични думи може да се кажат и за охладителната система на този лаптоп – съставена е от два вентилатора с пасивни радиатори, които държат устройството хладно дори при по-голямо натоварване. Самите вентилатори са достатъчно тихи, така че няма да пречат на работата ви.

 

Аудио от Harman Kardon

Звукът на Vivobook S15 идва от два високоговорителя, дело на Harman Kardon, които са разположени от двете страни на корпуса и предоставят доста добро качество и дори пространство и обем. Слушането на музика през вградените говорители не е сред приоритетите, когато по принцип ползваме лаптоп, но въпреки това звукът е ясен и отчетлив. Игрите и филмите също получават подобаващо озвучаване тук, но е по-добре да се ползват качествени слушалки. Относно бизнес срещите и разговорите тук изкуственият интелект отново идва на помощ, премахвайки страничния шум, така че да може да се чувате по-ясно.  

        

Мощта на изкуствения интелект в пълната му сила

Всички функции на „новата екстра“ Copilot+ се обработват локално на устройството, което е захранвано от новия Hexagon NPU на Qualcomm с производителност до 45 TOPS.

Голямото предимство на устройствата, ползващи Copilot+, в който списък влиза и ASUS Vivobook S15, е изключителният набор от функции. Така например може да правите преводи на надписи на живо, да използвате някои ефекти на Windows Studio, Cocreator в Paint, както и да генерирате изображения в Photos. Друга възможност ни дава StoryCube, който представлява дигитален инструмент за управление на файловете чрез AI, който може автоматично да организира снимките и видеоклиповете.

Заслужава ли си да си го купим?

За финал може да обобщим накратко – ASUS VivoBook S 15 е една великолепна машина, предназначена за ежедневна и продължителна работа, най-вече за онези, които искат да бъдат максимално креативни, използвайки новите възможности, които изкуственият интелект ни дава. 70Wh батерия е предостатъчна за дълго ползване, без значение дали гледате клипове, играете игри или ползвате различните стрийминг услуги. Тестовият модел успя да изкара над 14 часа „тормоз“ с филми игри и каквото се сетите, преди да угасне, като при нормално натоварване със сигурност може да добавите още някой час отгоре. Като цяло лаптопът е идеален за хората, които са в движение и обичат да пътуват и работят едновременно. Препоръчваме ли го на нашите читатели? С две ръце – да!

Вижте още: Asus Zenfone 11 Ultra – по-голям означава ли по-добър? (РЕВЮ)

Тагове: