Доброто старо време като естествен увод към настоящето


Нека започнем с усмивки от старите ленти. Достатъчно е да си спомним как изглеждаха таблетите от началото на нашето хилядолетие, за да си спомним защо никой тогава не предполагаше днешното им масово разпространение. Те бяха с габаритите и дебелината на лаптопи, тежки и като цяло – неугледни. Да не говорим за тогавашните им цени, достъпни преди всичко за учените с бюджет, военните стратези и успешните играчи в бизнеса.

 

Казват, че една птичка не правела пролет


Но това е голяма глупост, повтаряна без мисъл, сякаш става дума за мъдрост или откровение свише. Както само една цветна капка може да оцвети безцветната вода в чашата, така и iPad измени облика на таблетите. Макар продуктите, конкурентни на Apple, да залагат на различни операционни системи – Android или Windows, всички модерни устройства от този тип се придържат към установени и хомогенни линии. Вече се търси все по-тънък профил и максимално ниско тегло. Удобството, което идва с компактните размери, стана основа и за дебатите дали в близко или по-далечно бъдеще таблетите ще отхапят тлъста част от пазара за мобилните компютри. Понякога не е за вярване колко бързо се променя положението, но новата насока в технологичния бранш е факт, който не заслужава подценяване.

 

Началото е трудно, но се преодолява


Навлизането на таблетите като общодостъпен продукт срещна спънки. От една страна, потребителите все още предпочитаха да отделят средства за смартфони или преносими компютри, с които могат да правят същото, че и повече... Освен това мобилните оператори, предлагащи варианти за разсрочено плащане, не се впуснаха веднага да предлагат таблети, а цената им в брой в търговската мрежа за мнозина изглеждаше непосилна. Обичани или недолюбвани, именно разпространителите, предлагащи плащане на поносими вноски, лека-полека наклониха везната в посока на бъдещето. По актуални данни най-търсени са 7-инчовите модели, затова всеки производител, световен или регионален, предлага такива таблети.
Софтуерната война е по-люта от тази на хардуера

Както се подразбира, водещите производители са се хванали за гушите, като всеки опитва да привлече вниманието на потребителите. В същото време обаче новостите навлизат с малки крачки или „на час по лъжичка“. Макар по традиция в първите обявления на навлизащ продукт да се акцентира на хардуерните нововъведения, разликите между конкурентните таблети от едно поколение рядко са значителни. Разбира се, някои идват с по-добър дисплей или с по-мощен процесор, но най-важното остава софтуе­рът. И тук не става дума за трите основни операционни системи – iOS, Android и Windows, а повече за потребителските интерфейси и специалните разработки на всяка компания. В резултат на това не е изключено, ако свикнете да работите, да речем, с Android-базиран таблет на Samsung, да се чувствате като в небрано лозе пред също Android-базиран модел от Sony, Asus или друга компания. Ето защо тази тенденция най-вероятно ще се запази. С нея практически производителите „възпитават“ лоялност на клиентите към марката.


 

Трите ОС


За iPad-овете на Apple почти няма какво да се каже. Те като че ли са самостоятелен остров в безбрежното море от предложения в този сегмент. Това се дължи на съвършено уникалната операционна система и политиката на компанията за разработката и търгуването с приложения.
При Android-ите пък положението е контрастно различно. Там е голямата война между марките, всяка от които търси различен облик. Отделно е, че отворената ОС може да осигури както много качествени приложения, така и потенциално опасни програми. И това, както се очертава, не е нещо, което ще се измени.

Въпреки първоначалния патос от появата на Windows 8 и мобилния Windows RT впоследствие много компании оттеглиха плановете си за поддръжка на новата ОС – сред тях например бяха Acer и Samsung. Това съвсем не означава, че Windows е обречен сред таблетите. Решението на Microsoft просто се предлага с модели, предназначени основно за бизнеса, както и с хибридните устройства, съчетаващи най-доброто от света на ултрабуците и таблетите.


 

Потребители и творци


Като имаме предвид, че софтуе­рът продава хардуера, а много по-рядко е обратното, веднага можем да се запитаме: за кого са таблетите, за „консуматори“ или за „творците“? Смятаме, че не се нуждаем от специална аргументация, че онези, търсещи средство за работа, като цяло ще предпочетат незаменимото удобство, идващо от физическите мишки и клавиатури. Както и да работите на сензорния дисплей от таблета, ще е по-трудно, отколкото на настолен или преносим компютър, сред които слагаме и хибридите. В общи линии таблетите са за потребителите или консуматорите, търсещи средство за четене на книги и сайтове, както и възпроизвеждане на мултимедия в пълно уединение.

 

Извън стандартната функционалност


Ако таблетите бяха просто средство за забавление, едва ли щяха да са обект на модерна технологична мания. Днес повечето решения могат да се използват за дистанционно управление на телевизора. Нещо повече – те са удобен, безжичен източник на съдържание, позволяващ бързо извеждане на снимки, видео и музика към по-големия дисплей на телевизора или по-мощните му вградени говорители.

Като отделна ниша се предлагат и таблети с приложена цифрова писалка, може би най-известната линия е Galaxy Note на Samsung, но аналогични продукти ще намерите при Windows-базираните модели на Lenovo, HP, Dell, Fujitsu и други компании. Такива устройства до известна степен елиминират казаното по-напред за разликата между „консуматорските“ и „творческите“ предложения. А съвсем различно стоят нещата при хибридите...

 

Хибридите, разглеждани като таблети


Освен че промениха облика на сходни продукти, като чет­ците за електронни книги и GPS навигаторите, таблетите все по-често диктуват бъдещето на преносимите компютри и ултрабуците. В отделни случаи, например сред хибридите, между тях трудно се намират разлики – понеже поне в един от режимите хибридите са именно таблети. Е, не са чак толкова тънки, колкото обособените с вградена батерия и без физическа клавиатура, но все пак са доста близки.

Интересното при тях е, както казахме, че те осигуряват най-добрата хардуерна среда за  новия Windows – компромисите с дебелината гарантират РС-съвместим хардуер и необходимото охлаждане. А също – стабилност в ръцете.

Ще затихне ли манията с течение на времето


Това е един въпрос, който си задават много световни анализатори, а водещите агенции като че ли са обединени около становището, че таблетите ги очаква светло бъдеще. Според прогнозите им от миналата година през 2015-а модерните таблети трябваше да се продават по добре от лаптопите (тук не влизат относително новите ултрабуци). Но развитието на пазара непрекъснато налага корекции в предварителните данни и вече се говори, че онова, предвиждано за след две години, в някои региони може би се случва още сега.

 

Експертно мнение


За да не бъдем голословни, потърсихме актуални данни за текущата ситуация. На следващите редове предаваме сведенията за България от Евелин Стоев, старши анализатор, IDC:

В момента в България на всеки таблет се продават по около 2 лаптопа и 5 смартфона. Динамиката на тези три пазара обаче е съвсем различна. Пазарът на лаптопи е по-наситен и това е една от причините той да е силно засегнат от текущата икономическа, а вече и политическа криза. Той спадна с 6.9% през първото тримесечие в сравнение със същия период на миналата година. И обратно, таблетите са относително нов продукт на пазара и темповете на растеж са изключително високи, а с падането на цените търсенето само нараства. През първото тримесечие ръстът е 30.7% в сравнение с четвъртото тримесечие на 2012 г. Таблетите влияят негативно и на пазара на лаптопи.

При смартфоните ситуацията е подобна, ръстът за първото тримесечие е 12.7% спрямо това за 2012-а. Пазарът е силно ненаситен и продажбите растат бързо, независимо от икономическата ситуация. Сравнително високите крайни цени, които например са сериозен проблем при лаптопите, в случая се компенсират от богатите възможности за субсидиране и разсрочено изплащане, предлагани от мобилните оператори.
Засега няма еднозначни индикации, че таблетите влияят отрицателно на търсенето на смартфони и обратно. И в България, и в световен мащаб се прие­ма, че влия­нията в едната и в другата посока са сравними, но тази ситуация може да се промени с развитието на двата типа устройства.

 

Казано с други думи и вместо финал


Още сега има достъпни таблети за потребители с всякакви нужди. Но дали ще изберете такова устройство или смартфон, или лаптоп, ще зависи от належащата ви необходимост. Разбира се, има го и разумния вариант да изчакате точното за вас време.