Сякаш в тон с нашите вълнения около референдума за или против новата атомна централа се появи първият концептуален автомобил, работещ с практически безотпадъчно и екологично чисто ядрено гориво. Според идеята на създателите, използваните материали и техническото оборудване на автомобила ще позволят на притежателя му да не се грижи за ремонта на своя „любимец" в продължение на 100 години и това при ежедневна експлоатация.

В качество на гориво групата разработчици е използвала слабо радиоактивния метал торий (Thorium, Th). За първи път идеята за използването на този елемент е предложена от американският изобретател Лоурънс Кулесус през 2009 година на автомобилното изложение Chicago Auto Show. Сега, инженерите от компанията Laser Power Systems начело с изобретателя Чарлз Стивънсън са успели не само да разработят концепция за ядрен двигател, но и успешно да я въплътят в живота. Новата концепция получи името Cadillac World Thorium Fuel (Cadillac WTF).

За първи път торият започва да се използва по времето на Втората световна война, като той се счита за най-безопасното вещество сред останалите радиоактивни елементи. Според изчисленията на учените, един грам торий с успех може да замени около 30 хиляди литра обикновено гориво. А вече 8 грама ще стигнат на собственика на автомобила за цял живот, като отделяната при реакцията остатъчна енергия ще е достатъчна за презареждане на акумулатора и на други устройства. Cadillac WTF е способен да преобрази съвременните виждания за автомобилите. Освен далеч по-екологичен, той е разчетен за работа без ремонт и друго специално обслужване в продължение на 100 години.

Всички системи на концепцията се различават от традиционните аналози. Енергията на тория привежда в действие максимално ефективно всички вътрешни програми, действайки подобно на човешката нервна система. Основните възли на Cadillac WTF имат функция за презастраховане в случай на непредвидена повреда, така че автомобила да продължи пълноценното си функциониране без нужда от ремонт. Концептуалният автомобил има 24 колела, по 6 от всяка страна, като всяко от тях е доста тънко и снабдено с вграден индукционен електродвигател. Тези колела ще трябва да се регулират веднъж на 5 години, без да е необходима замяната им.

 

Самата конструкция на Cadillac WTF е много гъвкава, автомобилът е способен да се трансформира, буквално сякаш има мускули, правейки управлението по-интуитивно. Например, ъгълът на колелата се променя в зависимост от повърхността на пътя. Реакторът на автомобила с цел безопасност е разположен в задната част.
Ако торият докаже своите качества като източник на енергия, а Cadillac WTF стане реалност, то в световни лидери в областта на енергетиката може да се превърнат Австралия и Индия, тъй като там са разположени около 30% от световните залежи на този метал.

Разбира се, колкото и добре да звучи идеята и въпреки, че торият е най-безопасният радиоактивен елемент, остават някои въпроси, свързани предимно с безопасността на хората и околната среда, при евентуални тежки катастрофи и вероятното изтичане на радиация, колкото и минимална да е тя.