Изследователска група, в която влизат учени от Националната лаборатория в Лос Аламос, Изследователският център на NASA и компанията National Security Technologies LLC (NSTec) проведоха изпитания на ядрен източник на енергия от съвършено нов тип, който може да снабди с енергия двигателите и оборудването на космическите кораби, отправени към най-далечните ъгълчета на Космоса.
В основата на новата енергийна система лежи малък ядрен реактор, високотемпературна топлинна тръба и Стърлинг двигател. Опитната станция Demonstration Using Flattop Fissions (DUFF), конструирана от учените е успяла да заработи 24 W електрическа енергия по време на изпробването и.
Технологията на топлинните тръби е разработена още през 60-е години на миналия век и е широко използвана в различни технологии и устройства. Тя представлява куха тръба, запълнена с капилярен материал и топлопроводяща течност. Изпарението и преместването на течността вътре в тръбата позволява бързо и ефективно да се пренася топлинната енергия от една точка в друга - в дадения случай от ядрения реактор към двигателя.
Двигателят на Стърлинг e простичко топлинно механично устройство, в което топлинната енергия в следствие на налягането на горещ газ се превръща в механична посредством движението на бутала. Чрез използването на всички изброени устройства и технологии може да създаде доста компактен източник на енергия, който пък да се монтира на космическите кораби.
Тъй като, засега системата DUFF се явява само опитна демонстрация работоспособността на използваните технологии, тя заработва сравнително малко електроенергия.
„За създаването на пълноценен енергиен модул, който може да се монтира на космическите кораби, трябва да проведем някои модернизации и да увеличим температурата на входа на Стърлинг двигателя", казва Дейвид Постън - инженер от Лос Аламос.