Ядреният синтез е Светият граал за учени (и политици), тъй като с него може да се произведе неограничено количество безплатна енергия без лоши последствия като сривове и радиоактивни отпадъци. Въпреки че никой не е бил в състояние да построи реактор, който произвежда повече енергия, отколкото изразходва, учените все още правят опити с три експериментални реактори, които в момента са в експлоатация в САЩ. Един от тези реактори е MIT (Massachusetts Institute of Technology) Alcator C-Mod. Белият дом реши да посегне на тази програма през 2012 г., като я нарече "прекалено малка, остаряла и суетна програма за MIT", според Boston Globe.

Вместо това Белият дом искаше да отклони средства за обещаващите ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor) реактори. Въпреки че те се намират във Франция, американските изследователи ще имат директна линия до крупния проект, който има за цел да помогне в прехода от експериментална фаза към практически реактор.

Но след като MIT разбират, че нейният собствен реактор ще бъде отрязан, те мобилизират своя местен конгресмен Майкъл Капуно, за да го спасят. Той създава група, в която се включва сенатор Елизабет Уорън, която информира други политици относно достойнствата на проекта. Те подчертават и патриотичната страна на проекта, като показват карта със стотици подизпълнители в 47 от 50 щата..

В крайна сметка Сенатът реши да отпусне 22 милиона долара за MIT, за да се запази жив проекта до 2016 г. Това ще даде още малко време на учените, за да търсят начини за добив на "чиста" енергия чрез ядрен синтез.

 

Виж още: В САЩ разработват ядрен реактор за космически апарати