Древните хора от Каменния век са разработили уникална технология за обработка на камъни, благодарение на която успявали да направят изключително остри инструменти. Най-рано това се е случило преди приблизително 164 000 години. Това твърди изследователят Кайл Браун от Аризона. Той и негови колеги от Великобритания, Австралия, Франция и ЮАР стигнали до този извод след разкопки в Пинакъл Пойнт, Южна Африка. Там – сред находището от каменни инструменти, имало остриета, изработени от камъни с цвят и структура, каквито няма в радиус от 50 километра. След внимателен анализ обаче било установено, че камъните не са специална разновидност, а просто са преминали през продължителна термична обработка. Това било доказано от учените чрез т.нар. метод на пробите и грешките.

Предполага се, че камъните, от които са направени инструментите, са били държани в продължение на пет часа на температура от 300 градуса по Целзий. Нагряването и охлаждането са ставали постепенно и затова вероятно целият процес е траел 10 или 20 часа. “Изпечените” по този начин камъни са по-подходящи за вторична обработка, а направените от тях остриета са по-гладки и остри – перфектни за третиране на кожи и направата на облекла. Термичната обработка обаче намалява здравината на каменните инструменти и затова те не са подходящи за работа с дърво или по-твърди материали.

Знае се, че огънят е бил използван в полза на Човечеството още от дълбока древност. Интересна е статистиката, че той е влязъл в употреба на хората за приготвянето на храна преди 800 000 години, а според някои изследвания – дори преди 1.6-1.8 милиона години. Едва преди 10 000 години обаче човекът е започнал да използва огъня за изработката на керамика, желязо и мед.

Тагове: