Джийн Дж. Копровски пише за сайта на американската телевизия FOX: Учените маркират животните, за да следят тяхното поведение и движението на застрашените видове. А сега някои идеолози на бъдещето (ориг.: футуристи) питат дали цялото човечество трябва също да бъде маркирано. Търсите свой близък? Просто потърсете в Google неговия микрочип. Тези чипове, които осъществяват маркирането чрез RFID технология, подобна на тази при баркодовете, са приложими навсякъде и по всяко време. Футуристите казват, че те лесно могат да се имплантират под кожата в ръката на всеки човек.
Правителството на Мексико вече хирургически е имплантирало такива чипове с размерите на оризово зърно в ръцете на своите служители и дори в министъра на правосъдието в Мексико Сити. Чиповете съдържат кодове, които, след като бъдат прочетени от скенери, дават достъп до секретни сгради и възпрепятстват незаконното влизане на големите наркопласьори.
В доклад, публикуван в “Международното списание за иновации и устойчиво развитие”, тайвански учени изказват становището, че маркиращите чипове могат да спасят човешки животи при природни бедствия като опустошителни земетресения. Самюел Дж. Палмисано – изпълнителeн директор на IBM – каза на пресконференция миналата седмица:
“Нашият свят става все по-технологичен. Днес на всеки един човек се падат почти по един милиард транзистора, всеки от които струва една милионна от цента. В глобален мащаб са произведени 30 милиарда RFID чипове.”
Ако всеки човек има имплантиран микрочип, това ще накара притеснителните родители да се чувстват по-спокойни и ще помогне за спасяването на животи. Всеки ще може да отваря заключени врати само с движението на ръката си или да стартира двигателя на паркирания си автомобил. Или поне така прави ентусиастът Амал Графстра, който е имплантирал чипове и в двете си длани. Но това по-сигурно и “механизирано” бъдеще плаши много граждански правозащитни организации. Дори добавянето на електронен носител към личните документи стана повод за възражения от страна на загрижени хора.
* * *
Повече по темата за имплантирането на електронни носители
можете да намерите в актуалния брой на сп. HiComm.