Gallery "6144"
Всички сме гледали Междузвездни войни, Стар Трек и още куп подобни поп културни класики. Всички сме се забавлявали с картините на прехвърчащи между сражаващите се на екрана енергийни лъчи. Човек гледа всичко това с някаква детинска веселост и без дори да се замисли особено, си казва: Хей, това е само научна фантастика. Всичко това е толкова напред в бъдещето, че едва ли ще съм жив да видя подобни хай-тек оръжия в действие. И така до един прекрасен ден, в който, докато слушаме сутрешните новини, научаваме, че една от водещите корпорации във военнопромишления комплекс Northrop Grumman току що е анонсирала първата в света високоенергийна лазерна установка, оптимизирана за бойно приложение...Огнен удар
Факт е, че в актуалния игрален суперхит Fallout 3 енергийните лъчеви оръжия са представени като съвсем жизнеспособна алтернатива на огнестрелните си аналози и успешна конкуренция. Разбира се, в случая с гейм-заглавието на Bethesda Softworks става дума за повече или по-малко фикционна вселена, не за първото десетилетие на 21 век. Но както гласи клишето всички ние живеем в удивителни времена, в които всеки ден мечтите и фантазиите стават реалност. С анонса, че са готови за масово предлагане на лъчево оръдие с кодово име Firestrike, Northrop Grumman поставят началото на нова ера в света на оръжейните технологии.
Според представители на компанията-създател става дума за надежден електрически лазер, използващ мощни потоци електроенергия за създаване на лъчев поток с качество и характеристики, които го правят изключително подходящ за отбранителни или нападателни бойни действия. Всичко това в комбинация с електронно-оптичен или инфрачервен сензор за засичане на движение, Firestirke представлява дефазивна установка с невероятна точност и прецизност.
Химикали и полупроводници
Леко отклонение за изясняване на научната терминология. Понастоящем развитието на лазерните технологии се движи в две паралелни измерения. Едното се занимава с т.нар. химически лазери. Системите, базирани върху подобни разработки, се монтират върху големи военни машини самолети, товарни автомобили или върху неподвижни постаменти. Съвсем скоро щатската армия обяви, че е тествала подобни лазери в транспортни самолети от клас Херкулес. Плюсовете на подобни системи са, че те са изключително ефективни почти не произвеждат шум, имат мощен заряд и са удобни за използване. Лошата новина е, че за работата си изискват наличието на обемисти цистерни с токсични химикали, а по време на работата си генерират голямо количество силно корозивни отпадъчни материали.
Другият тип лазери са т.нар. полупроводникови лазери. Макар че се характеризират с по-висока степен на безопасност, болшинството подобни системи са сравнително маломощни и за да окажат реално въздействие върху дадена бойна цел, се изисква твърде много време. За пример на създаден от Boeing прототип са били нужни над 10 секунди, за да разруши конкретна мишена. Сами разбирате в реални, бойни условия подобен интервал е неприемливо дълъг.
От фантазия към реалност
Именно върху решението на този проблем са работили основно Northrop Grumman. При Firestrike мощността на лазерния лъч е увеличена до 15 киловата (което е доста стабилен заряд), като в същото време общото тегло на установката не надхвърля 180 кг. Отделно оръжието е така конструирано, че да позволява обединяването на няколко излъчвателя в общо тяло за няколкократно увеличаване на изходната мощност. Така, при общо тегло тон и половина, 8 установки могат да генерират лъч с мощност 100 киловата.
Казано по друг начин вие може и да си мислите, че лъчевите оръдия в Star Wars са просто научно-фантастична измишльотина, но имайте едно на ум, че през следващото десетилетие всеки военен изтребител, който прелети над вас, може да носи нещо подобно на борда си на път за поредната опасна, бойна мисия.
Текст: Драгомир Дончев
Коментари (0)