Изследователи от университета Пардю разработиха нова техника за детайлно получаване и анализиране на отпечатъци.
Те са създали нов химически реактив, който може да разкрие повече информация за самоличността на заподозрения.
Методът може също така да идентифицира до какво се е докосвал човек: наркотици, експлозиви или отрови, например.

В изданието на списание Сайънс от миналата седмица професорът по химия Р. Греъм Кукс и негови колеги описват метода си, който позволява анализиране на отпечатъците направо от мястото, където са намерени, без да е необходимо изпращането им в криминологична лаборатория.

Освен това чрез него може да се вземат и отпечатъци, които са били повредени, или върху тях има наслоени други материали.

Новият метод получи името DESI (desorption electrospray ionization).
В основата му лежи нов химически разтворител с електрически заряд, който се посипва в тънък слой върху изследваната повърхност.
Микроскопични капчици от него се настаняват точно по формата на отпечатъка, електрическият заряд преминава в молекулите на отпечатъка, който може да бъде идентифициран с уред, наречен масспектрометър.

Разработчиците отбелязват, че методът им позволява да създадат химическо изображение на пръстовия отпечатък с резолюция, с пъти по-висока от всички други известни методи.

Освен това DESI позволява анализ на място, в резултат на което отпечатъците могат за минути да бъдат идентифицирани и сравнени чрез криминологичен софтуер.
поред специалистите този метод позволява с лекота да се взимат отпечатъци от наркотични и взривни вещества с всякаква форма и състояние.

Идентифицирането на отпечатъци обаче не е крайната цел на д-р Кукс, който се опитва да направи метода си приложим в хирургията. Ако анализаторът DESI може да бъде миниатюризиран и автоматизиран в хирургичен инструмент, хирургът би могъл да направи бърз тест за присъствието на ракови молекули в тъканите на болния.

Тагове: