За първи път в света е създадена машина, която директно преобразува светлинната енергия в механична.
Необичайното устройство бе представено от екипа на проф. Томики Икеда от Токийския технологичен институт.

Двойка миниатюрни лагери, свързани помежду си с ремъчна предавка, започват бавно да се въртят, само след като бъдат осветени с лъчи с определена дължина на вълната.

Няма никакви фотоелектрически преобразуватели, батерии, проводници и електродвигатели. Тяговото усилие се създава от тънка и полимерна еластична лента, която се върти около двойката лагери.

Екипът на проф. Икеда работи върху устройството още от 2003 година, когато учените открили интересен ефект: полимерните съединения, съдържащи азобензен, са способни да се съкращават при облъчване с ултравиолетова светлина и възстановяват първоначалната си форма, след като попаднат под обикновена дневна светлина.

От тогава японците експериментират с най-различни съединения, подбирайки най-подходящото.
Те също така открили и начин за практическото приложение на този ефект. Така бил изобретен двигателят, директно преобразуващ енергията на светлината в движение.

Той се състои от два лагера с диаметър 10 и 3 милиметра, съединени от лента, направена от полиетилен и светочувствителен полимер. Дебелината й е 0.08 милиметра.

За работата на машината са необходими два източника на лъчи.
Ремъкът при голямото колело се облъчва с обикновена видима светлина, а при малкото лъчите са ултравиолетови.
В резултат полимерът променя формата си, създавайки усилие, което задвижва мотора.

Учените твърдят, че еластичността на лентата е четири пъти по-голяма от еластичността на човешкия мускул и дори след 30 часа работа при цикъл разширение-свиване на всеки 7 минути, материалът не е изгубил това свойство.

Разбира се, мощността на този мотор е твърде малка. Но проф. Икеда е убеден, че на този принцип може да се създадат и по-големи установки. Освен това изследователите работят и над усъвършенстване на проекта, той като засега КПД на преобразуването на енергията е доста малък.

Тагове: