Учени от университета във Филипините създадоха композитен материал от птичи пера, съобщи АФП.

Използването на този материал в строителството може да помогне на Филипините да се преборят с двете главни екологични трудности бързото износване на дървените постройки заради термитите и необходимостта от използване на огромното количество ненужни птичи пера.

Новият материал е създаден от пресовани с цимент птичи пера и пух, и може да замени изядените от насекомите дървени дъски.
Термитите се хранят с целулоза, съдържаща се в дървесината, а птичите пера за тях се негодни за ядене.
Използването на новия материал ще позволи да се увеличи дълготрайността на строежа и да се намалят икономическите щети, без да се наврежда на околната среда с инсектициди.

Композитните плочи от пера имат обаче един съществен недостатък те може да се използват само за обшивки на стени и тавани във вид на изолация.
Поради крехкостта на материала той не е пригоден за изграждане на стени или носещи конструкции.

На Филипините е развито птицевъдството и всяка година властите на страната се сблъскват с въпроса за унищожаването на 2.4 милиона тона птичи пера.
Изгарянето им предизвиква изхвърляне на парникови газове, при закопаване заемат много място, а и за да се разпадне белтъкът кератин (от който основно се състоят перата), е необходимо дълго време.

Тагове: