Физици от техническия университет в Мичиган успяха да получат работещ модел на превключвател, състоящ се от една молекула.

Това откритие може да увеличи изчислителната мощност на съвременните компютри хиляди пъти и да помогне при разрешаването на проблема с предела на миниатюризацията, отбелязва електронното издание ЛентаРу.

Цялата съвременна изчислителна техника е изградена на транзисторите.
Транзистор е полупроводников елемент, предназначен за управление на тока във верига от два електрода с помощта на трети, тоест, регулирайки напрежението към управляващия електрод, може да се променя съпротивлението във веригата.
Транзисторите могат да бъдат използвани като прекъсвачи или като усилватели на електрически сигнали.

Създателите на мономолекулярния превключвател вкарали молекула на специално съединение между златни електроди.
При сила на тока от 142 микроампера съпротивлението във веригата рязко се променило.
Това станало в следствие на промяната на квантовото състояние на електроните в молекулата под въздействието на електромагнитното поле.

През 1965 година Гордън Мур, един от основателите на компанията Intel, формулира теза, поучила наименованието закон на Мур.
Той твърди, че броят на транзисторите, монтирани на един чип, се удвоява на всеки две години при запазване на цената на чипа.

Очаква се обаче, че през 2020 година процесът на миниатюризация ще спре. Транзисторите ще достигнат такива размери, че няма да се подчиняват на законите на класическата физика, на които се подчиняват съвременните изчислителни машини.
За да може изчислителната техника да продължи да се развива, е необходимо или да се промени принципът им на работа (създаване на квантов компютър) или да се създаде принципно нов транзистор. Американските учени смятат, че техният превключвател е важна крачка по пътя към създаването на нов транзистор.

Тагове: