Две отделни групи учени реализираха трафик от над 100 терабита в секунда през едно оптично влакно. Екипите обявиха постиженията си на Конференцията за комуникация през оптични влакна в Лос Анжелис, САЩ. Дейу Киан от лабораторията на NEC в Ню Джърси, САЩ, съобщи, че е постигнал скорост от 101,7 терабита в секунда през оптично влакно с дължина 165 км. Неговата технология използва светлинни импулси от 370 лазера, които се събират в един импулс, получен от приемника. Всеки лазер излъчва светлина в различна част от инфрачервения спектър и всеки съдържа няколко поляритета, фази и дължини на светлината вълна, които се използват за кодирането на отделните пакети информация.

 

От другата страна на Тихия океан Джун Сакагучи от Националния институт за информационни и комуникационни технологии в Токио, Япония, е успял да пренесе 109 терабита в секунда. Неговият метод използва едно оптично влакно със седем ядра. Всяко ядро пренася 15,7 терабита в секунда. 

 

Двете технологии са сложни и скъпи за реализиране. Тинг Уанг от лабораторията на NEC в Ню Джърси коментира, че методите на Сакагучи и Киан ще намерят приложение първо в огромните информационни центрове на Google, Facebook и Amazon. 

 

Тагове: