0.2 мм в секунда е навият рекорд за забавяне на светлината.
Интересният опит е извършен от Стефания Резидори и Умберто Бортолоцо от Института по нелинейна оптика в Ница, и Жан-Пиер Уиняр от френската компания Thales Reseach and Technology France.

За забавяне на импулса учените използвали устройство на базата на течен кристал.
От едната му страна в една точка те подали два лъча с висока и ниска интензивност.
Взаимодействието на фотоните в кристала го накарало да работи подобно на холограма, разцепвайки лъчите на няколко отделни потока с различни скорости. Всеки от тях имал собствен коефициент на пречупване в кристала, като един от пречупените лъчи показал рекордно ниска скорост по-малко от 0.2 милиметра в секунда.

Изследователите твърдят, че така забавена светлината може силно да повиши чувствителността на интерферометрите, също така може да намери приложение в различни физически опити, в метрологията и в системите за оптична връзка.

Технологията с течни кристали е много добре развита и едно такова устройство може лесно да бъде пригодено за масово производство, коментира Резидори.
Освен това то е много компактно 20х20х1 милиметра и е устройството му е сравнително просто.

Електронното издание Мембрана отбелязва, че в случая става дума за т. нар. групова скорост, която се влияе силно от параметрите на средата.
Ето защо не е изненадващо, че създавайки специфични условия за лъча фотоните може да се замразят или дори да се получи лъч с отрицателна скорост тоест, импулсът е насочен към източника на светлина, а не извън него.

Тагове: