В края на юни в сградата на NIST във Вашингтон, окръг Колумбия, бяха обявени резултатите от международното изследване в областта на видеоанализа и извличането на съдържание - VACE II. В оценяването участваха няколко университета и изследователски центрове от Европа и САЩ, като университета на Южна Калифорния, университета Карнеги Мелън, BAE Systems, Boeing Research, Honeywell Research, университета на Илинойс Урбана Къмпейн, университета Куин Мери в Лондон.

Това отличие е свързано с работата на Групата за автономни и грид изчисления, която взе участие в международното оценяване на технологиите за анализ, проследяване и видео (VACE II). Прототипната система, разработена от Групата за автономни и грид изчисления, ръководена от проф. Лазарос Полименакос, бе класирана на второ място по отношение на точността при откриване и проследяване на превозни средства и хора във видеосцените. Системата за видеопроследяване на AGC е резултат от изследователските усилия на проф. Аристодемос Пневматикакис и проф. Полименакос, подпомогнати от бившите студенти в MSIN и настоящи изследователи в AIT A. Стергиу и В. Милонакис. Тя използва нови технологии за обработка на сигналите за създаване на визуално доказателство за хората и превозните средства, които трябва да бъдат открити, и осигурява стабилно и точно проследяване на тяхното движение и положение.

Проф. Пневматикакис каза: Целта на тези нови технологии е да направят нашата жизнена и работна среда по-интелигентна и по-автономна, като намалят по този начин натоварването на хората и подобрят качеството на живота ни. Те намират по-нататъшни важни приложения в областта на сигурността, помощта при бедствия, при защитата на границите и защитата на околната среда (откриване на пожари, откриване на опасни ситуации и т.н.).

Тагове: