Вчера излезе информация, потвърдена от Bloomberg, че Сатя Надела ще бъде новият изпълнителен директор на Microsoft. От информационната агенция добавиха и че бордът на компанията обмисля да замени Бил Гейтс като председател, а на неговата позиция ще бъде заета от Джон Томпсън. Това се очаква да бъде част от промените, които ще настъпят.
Томпсън, който е бивш изпълнителен директор на Symantec, водеше търсенето на заместник на Балмър, което се превърна в доста шумен и объркан процес, пишат от Recode.net. Томпсън нямаше нищо против да се намира в центъра на светлините, а и често даваше изявления пред пресата, коментираше чрез социалните мрежи, в които се обявяваше като човекът, който има финалната дума за избора. Въпреки че това е донякъде истина, Гейтс е човекът, който беше основният двигател на търсенето, а Надела е бил винаги най-предпочитаният от него кандидат. Ако това е така, какво може да породи изместването на един от най-известните хора в технологичния свят от компанията, която е съосновал и контролирал в продължение на години? Защо сега? Негов избор ли е? Или това е някаква сделка, която трябва да подсигури позицията за Надела? Каква ще е ползата от тези размествания?
Една от причините, която изтъкват от Recode, базирайки се на вътрешни източници е, че Гейтс ще прекарва повече време в компанията, консултирайки Надела по въпроси, свързани с технологиите и производството. Гейтс е бил помолен за това от Надела. В момента съоснователят на Microsoft има доста натоварен график, който е почти изцяло запълнен с филантропската му дейност, която извършва заедно със своята съпруга. Може би именно липсата на време е сред причините, поради които той ще иска да освободи поста, който заема в момента. Гейтс, който притежава 4% от компанията, ще има челни позиции пред повечето директори, но ще разпредели задълженията си с Томпсън.
Неупоменат източник написа, че самият Томпсън не е „почитател” на идеята за председателската позиция и че „директорите ще трябва да извият ръцете му”, за да я вземе. Нещо, което звучи малко пресилено. Промяната не означава нещо лошо, тъй като Томпсън има голям опит, а и може би ще се справя по-добре с инвеститорите. А може би ще донесе и нужните промени, към които се стреми Microsoft. Ако компанията има нов изпълнителен директор, председател, който е далеч от нейните корените, а Гейтс на по-продуктивна позиция, нещата може би ще проработят добре. Смятате ли, че подобна стратегия може да помогне на Microsoft?