Потребителите от Естония и Линхенщайн най-често се възползват от възможността и правото си да бъдат "забравени" от резултатите на интернет търсачката Google, а молбите на германците най-често биват уважавани от гиганта. 

Това сочи нова статистика на Google, която показва как компанията изпълнява нарежданията на Европейския съюз, които дават повече контрол на потребителите относно линковете, отнасящи се до тях, които се появяват на страниците на Google. 

Най-често са премахвани линкове към страници или постове от социалната мрежа Facebook (3402 линка). Говорител на Google отказа да коментира какъв вид информация е била премахвана от страниците на търсачката. 

Ако молбите на потребителите биват уважени, резултатите от името на даден потребител няма да се показват в местната версия на Google. Това означава, например, че премахнатите 63733 резултата във Великобритания няма да се появят на Google.co.uk, но ще продължат да са активни на Google.com.

Общият брой молби на естонците е 1015, в резултат на които са премахнати 3415 линка. Гърците са по-малко притеснени за личната си неприкосновеност: Само 831 молби са били подадени в страната с над 10.7 милиона население (около 0.007%). В малката страна Линхенщайн са подадени 55 молби, което е около 0.23% от населението. 

Най-голям успех имат германците с 52.8% одобрение на молбите от Google. Италианците имат около 20% успеваемост. 

Като цяло Google е решила да блокира почти половината от всички линкове, поискани от европейци, одобрила е повече от една трета от молбите, но все още не е решила за оставащите 18%. 

Българите са подали само 491 искания за премахване, в резултат на което са изключени 1507 URL адреса. Успеваемостта на молбите от България е само 25.1%.

Най-често се премахват URL адреси от Facebook (3402), Profileengine.com (3328), YouTube (2417), Badoo (2240), Groups.Google.Com (1986), Yasni.de (1571), Wherevent (1540), 192.com (1420), Yasni.fr (1310) и Yatedo.fr (1187). 

В решение от май 2014 г. по делото Google Spain срещу AEPD и Mario Costeja González Съдът на Европейския съюз постанови, че хората имат право да поискат от търсещите машини, като Google, да премахнат определени резултати за тях. Съдът реши, че търсещите машини трябва да оценят всяко искане за премахване от страна на физическо лице и че могат да продължат да показват определени резултати само когато това е от обществен интерес.

Прочетете: Nexus 6 и големите надежди на Google

Тагове: