Зимата дойде, а с нея едно от най-досадните задължения – плащането на сметки, стана още по-неприятно. В отоплителния сезон, освен парното, което ни държи в здрав плен, и сметката за ток се увеличава....стабилно. Още от малки слушаме, че трябва да изключваме уредите, когато не ги използване, за да „спестим от тока“.

 

За наше голямо съжаление, сме изключително зависими от него – дори новите ни, мобилни технологии, които редовно и най-чинно настояват за своето зареждане. А знаете ли колко всъщност ни струва това? Добрата новина е, че те са все по-енергоспестяващи, но все пак – за каква част от месечната ни сметка носят вина? Ето няколко цифри (сумата в левове е базирана на приблизителна крайна цена на тока от около 0.18 лв/кВтч. Данните за потреблението са от Electric Power Research Institute, САЩ. Възможни са отклонения – по-скоро приемете цифрите за приблизителни).

 

Ако ежедневно изтощаваме батерията на iPad, той ще използва около 12 кВтч електричество за цялата година, което се равнява на приблизително 2.16 лв. или по 0.18 лв/месец.


 

Батерията на iPhone има капацитет от 1440 mAh, което е около 5.45 втч. Ако всеки ден я изразходваме напълно, това се равнява на около 2 кВтч за година - 0.36 лв/година. Е, няма за какво да се притесняваме и можем да зареждаме телефона си съвсем спокойно – не той товари месечните сметки. Лаптопът има по-сериозно потребление. Тъй като тук много зависи от ползване и от параметри, изчислението е малко по-трудно. Ако приемем средно потребление, това се равнява на около 72 кВтч за година (13 лв.). Големите плазмени телевизори са по-лакоми. Средностатистическият плазмен телевизор изразходва около 360 кВтч за една година (при средна употреба от 5 часа). Това удоволствие ни струва около 65 лв/година, което е горе-долу и потреблението на телевизионните конзоли. LCD телевизорите са по-пестеливи и струват около 30 лв/година.

 

За 60-ватова крушка плащаме около 40 лв/година (или 220 кВтч). Обикновените крушки не могат да се похвалят с голяма ефективност, тъй като изразходват около 90% от енергията си под формата на топлина, а не на светлина. Ако това не ви се струва редно, можете да се насочите към LED крушка. Тя излъчва същото количество, но изразходва само 37 кВтч при десетчасова ежедневна работа. Това означава, че за 1 година струва само 6.70 лв.

 

Настолният компютър също не е сред най-лакомите устройства. Заедно с монитора, той изразходва около 300 кВтч за година, а ако добавим и рутера (90 кВтч), общата цена за една година е около 70 лв.

 

Ако електрическата фурна работи на 350 градуса за 1 час, ще изразходва 2 кВтч или 0.36 лв. Това означава, че ако готвите през ден, ще платите около 66 лв/година. А хладилникът? Съвременните хладилници изразходват около 75% по-малко енергия спрямо тези от 1980 г. За една година той ни струва около 63 лв. Ако хладилникът ви е произведен преди 2001 г, има известна логика да го подмените с нов, по-икономичен.

 


 

 

Новите автомобили са все по-икономични, но ще бъде ли по-евтино придвижването с електрически автомобил – Model S Tesla? И да, и не. От една страна, за пробег от 25 000 км/година ще заплатим около 835 лв (батерията изразходва 85 кВтч за пълно зареждане, което е достатъчно за около 480 км). От друга страна, автомобилът струва 75 000 долара, а батерията има живот от 5 години, а новата струва 12 000 долара.

 

Разгледани по този начин, нашите даджаджи и уреди не изглеждат с много високо потребление. Разбира се, това е всяко разделено. Тъй като това са, малко или много, вече стандартни уреди (изключваме електрическия автомобил) излиза, че само за тях плащаме около 30 лв/месец.