Влизате в любимата си уеб търсачка и извършвате някакво търсене. Вашата заявка буквално за части от секундата стига до сървъра, обработва се и пристига при вас. Звучи толкова просто и невинно, нали? Оказва се обаче, че това не е точно така и си имаме и други виновници за глобалното затопляне освен автомобилите, например.

Установено, е че ако едно търсене в Google, погледна от към изразходвана енергия, се нуждае от 2 до 8 ват/час потребление на ток. Ако мащабираме този резултат и предположим, че средно за всяко просто търсене (простото търсене обикновено се състой от една или две думи) са нужни около 4.5 ват-часа излиза, че при 400 милиона търсения на ден се изразходва енергия от порядъка на 1.8 милиарда ват/часа. А тази цифра клони към минималните ползвания на Google за ден. Отделно почти всяка голяма компания си има дата център, който ползва поне толкова енергия. Всичката тази енергия генерира топлина, която трябва да се отвежда извън сървърните помещения и така тя се изпуска в атмосферата и я затопля, а глобалното затопляне е един от най-сериозните човешки проблеми.

Решения на този проблем има вече, но те са единични. Някои компании използват отделената топлина за да захранват офис сгради или пък за затопляне на басейните в близост до тях. Според някои изследвания, водното охлаждане освен, че ще работи по-ефективно, то ще се нуждае от по-малко енергия, тъй като основните потребители на ток в един дата център са именно охлаждащите системи. Дали този проблем ще бъде решен, зависи само от компаниите и тяхната загриженост към околната среда.

Тагове: