Софтуерният гигант Microsoft си извоюва лидерското място в класацията на 50-те най-добри големи компании за работа в Европа през 2008 г. Общо 14 подразделения на американската корпорация успяха да влязат в листата на Стария континент.

В топ три на класацията влизат още два гиганта от света на технологиите - световната търсачка Google и Cisco, като и двете компании притежават по 5 представителства в Европа. Последна в престижната листа на най-добрите работодатели на Стария континент се нареди американската верига кафенета Starbucks с подразделението си във Великобритания.

Софтуерна компания е и първенецът в класацията на 50-те малки и средни най-добри фирми за работа. Финландската Reaktor Innovations участва за първи път в надпреварата, но това не й попречи да се изстреля на върха.

Най-добрите компании за работа в Европа са увеличили приходите си през изминалата година средно с по 26%. Персоналът на отличниците е нараснал с над 20 000 нови служители, което представлява ръст от 16%.Общо 100-те най-добри работодатели имат над 148 000 служители. Най-големият от тях е германският концерн SAP с 14 249 работници. Най-малката компания в класацията отново е немска - 4flow, с едва 56 души персонал. Средната възраст на фирмите е 34 години. Ирландската адвокатска кантора Matheson Ormsby Prentice Solicitors обаче има вече зад гърба си 183 години история. Най-добрите работодатели са и сред най-иновативните компании. 93% от влезлите в класацията фирми са представили нов продукт на пазара през последните три години.

В проучването за 2008 г. 91% от служителите на 100-те най-добри работодатели са отговорили, че отчитайки всичко в компаниите, за които работят, могат да заявят, че работят на страхотно място.
През тази година в проучването на най-добрите места за работа на Стария континент са взели участие 1259 европейски компании, което е увеличение от една четвърт в сравнение с миналата година. Общо от света анализираните фирми са били 3500 от 40 държави.

Листата на европейските шампиони е базирана на националните проучвания в 15 държави от Стария континент. Две трети от точките, нужни, за да се класират сред най-добрите места за работа, компаниите са получили от отговорите на изследвания сред служителите. Институтът Great Place to Work проучва местата за работа вече над четвърт век.

От в. Монитор

Тагове: