Gallery "3078"
В Афганистан са открити най-древните стенописи, рисувани с маслени бои. Те се намират в пещери, открити под двете гигантски статуи на Буда в долината Бамиан, разрушени от талибаните през 2001 година и датират дълго преди тази технология да стане известна в Европа. Това са установили учени от Европейския център за синхротронно излъчване, чиито изследвания са публикувани в списание Journal of Analytical Atomic Spectrometry.
Стенописите са рисувани между V и VІІ век. Въпреки, че голяма част от пещерите са разрушени от последователи на талибаните, на много места стенописите са запазени.
За да изучат състава на боите, учените използвали няколко технологии: инфрачервена микроспектроскопия, микроскопска рентгенова флуорисценция, микроскопска рентгенова абсорбционна спектроскопия и микроскопска рентгенова дифракция.
Комбинирането на различните технологии се наложило, тъй като стенописите били рисувани на няколко слоя, а в състава на боите влизали както органични, така и неорганични компоненти.
Учените установили, че някои от слоевете са направени с маслени бои. Освен това те открили, че част от слоевете са рисувани с естествени смели, бои на белтъчна основа, а така също и вещества, които по състав напомнят лак.
Безирите и близките до тях вещества са били известни още в Древен Рим и Египет, но били използвани за медицински и козметични цели.
Фреските в Бамианските пещери са най-ранните от известните примери за използване на маслени бои. Смята се, че в Европа маслени бои за стенописи са използвани за първи път през Х век.
Коментари (0)