Твърдението, че българите, които заминават на работа в Европейския съюз, са само нискоквалифицирани берачи на ягоди и миячи в ресторанти, е на път да се превърне в мит.

"На Запад вече заминават не само нискоквалифицирани работници за места, на които не се хващат германци, французи или испанци. Напротив - имаме относително стабилна част от високообразовани специалисти в областите информационни технологии и финанси, които заемат престижни позиции в сърцето на Европа." Това разказа доц. д-р Маргарита Атанасова от катедра "Човешки ресурси и социална защита" в УНСС. Тя е един от преподавателите, които ще прилагат спечеления от Института за следдипломна квалификация към Икономическия университет проект по комуникационната стратегия на правителството.

"Въпреки че от януари 2007 г. сме член на Европейския съюз, голяма част от българите не знаят какви са правата и задълженията им в ЕС. Именно такава е целта ни сега - да им помогнем да се реализират най-добре на европейския пазар и да заминават не само хора от най-високите или най-ниските нива. Всеки средностатистически българин има такава възможност", коментира доц. Атанасова.

За целта от университета започват редица тематични публични семинари и конференции. Недостатъчно хора например знаят, че могат свободно и достъпно дори и за невладеещи чужди езици да прочетат правилата и процедурите за наемане на работа във всяка страна и област в ЕС чрез мрежата на Европейската служба за намиране на работа (European Employment Service - EURES) www.eures.europa.eu.

Там могат да видят всички актуални към момента свободни места по сектори, публикувани от службите по заетост в 31 държави - членките на Европейското икономическо пространство и Швейцария, както и да прочетат какви са социалните им права, условията на живот и стандартът, да кандидатстват за дадено свободно място и да пуснат собствената си обява за търсена позиция, обясни доц. Атанасова. Предлага се дори помощ при написването на автобиография и подготовка за интервю с потенциален работодател.

Всеки кандидат за служба в ЕС може да създаде собствен профил в портала, чрез който предложенията за работа, отговарящи съответно на квалификацията и изискванията на кандидата, се изпращат на личната му електронна поща.

Също през EURES за минути може да се разбере дали притежаваната квалификация се признава в съответната страна, или не. Сред информацията, която ще предоставят специалистите от университета, са координатите на службите по трудови и социални въпроси към посолствата на България в Берлин, Мадрид, Атина, Лондон, които оказват съдействие на работещите извън страната ни българи.

За тях е важно също предварително да научат какви права имат като работещи в ЕС в областта на социалната и здравната защита, образованието и квалификацията.

Кандидатите за работа в ЕС и Швейцария могат да получат и консултация с български EURES съветник.

От в. 24 часа 

Тагове: