Добре, той е вече тук – Android 4.4 KitKat. Все още не за всички, но все пак – тук. Трябва да имаме предвид, че не говорим за една напълно нова версия (5), а за доразвиване на четвъртото поколение...и все пак – очакваме новости, а такива не липсват. Дори е изненадващо точно колко.
Започваме с едно от най-пренебрегваните приложения – Dialer. Смартфоните са станали толкова мощни, че понякога лесно можем да забравим, че в основата си са преди всичко телефони. А можем лесно да го забравим, тъй като след всички настъпващи промени, приложението за набиране на номера си остава...почти непроменено. Явно и от Google са на същото мнение – приложението получава дългоочакваното и заслужено подобрение. Да, то продължава да изпълнява изконната си функция да набира и приема обажданията, но се присъединява и към еволюцията на Android. На първо място е удобството и максималната ефективност. Могат да бъдат търсени бизнес номера, без да се налага изход от приложението и използване на друго. Нужно е само да въведем първите няколко букви и ще започнат да излизат резултатите, като се изписват телефоните. Това звучи удобно, но има и още изненади. Търсенето може да работи и в обратна посока – при получаване на разговори. Когато получим обаждане от непознат номер, Dialer прави справка в информационната база на Google Maps за евентуални съвпадения. Ако бъде открито съвпадение, името на компанията, която се обажда, се изписва...дори е придружено с подходяща снимка. Удобството е подплатено с една много проста добавка – най-често използваните контакти винаги излизат в началото, преди всички.
Промени има и в дизайна. Той е опростен, изчистен, което се е получило повече от добре. Лентата с нотификации вече е прозрачна и се слива с общия тапет или приложение. Бутоните също са претърпели „изчистване“. Ако в момента си мислите, че интерфейсът е станал постен, грешите – въведени са няколко много приятни подобрения. При слушане на музика, обложката на албума излиза на заключения екран и то в цял размер, а приложенията могат да използват всеки пиксел от екрана, тъй като скриват всички ленти (нотификация и навигиране). Това ще е изключително полезно за смартфони, които разполагат с по-малък дисплей, където всеки пиксел е наистина важен. Лентите излизат отново чрез плъзване от горния край в посока надолу.
Google Now и Google Search също са претърпели промени. Google Now е едно изключително приложение, което притежава много големи възможности. Сега то е още по-бързо достъпно – чрез плъзване на началния екран на ляво (подобно на Search при iOS). При Nexus 5 Google Search се стартира много лесно – достатъчно е да се каже „OK Google”.
Колкото и приятни да са подобренията, най-важната променя е настъпила в оптимизацията на версия KitKat и по-точно намалените системни изисквания. Тук могат да бъдат изказвани само суперлативи (поне базирани на това, което сме чули и видяли като информация, публикувана от Google). Това е едно добра стъпка в посока коригиране на една от най-големите слабости на Android – нейната фрагментация (нееднородност на OС версиите при различни мобилни устройства). Нова версия използва 16% по-малко памет спрямо версия 4.3. Занижените параметри означават и още нещо – KitKat ще може да бъде много по-лесно интегриран и в други устройства като умен часовник. KitKat използва много по-малко енергия, за което ще поговорим още малко по-надолу в текста. Новата версия използва 12.9% по-ефективно пикселите. За да се постигне всичко това, Android KitKat използва нов API , който нагажда приложението така, че да работи оптимално с хардуера на телефона. Потребителите ще могат да изключват или променят някои от функциите, които използват повече памет.
Още веднъж – това звучи страхотно, но основно на хартия. Все още не е ясно как ще бъде разпространена новата версия върху устройствата. За сега новата версия е достъпна за Nexus 5, таблета Nexus 7 и 10, а след тях ще ги последват Samsung Galaxy S4 и Google Play Edition телефоните. HTC вече обяви, че апаратите в Северна Америка ще получат новата версия до 90 дни, а One Max и One Mini след това. Все още няма потвърждение дали и кои стари телефони ще получат новата версия.
Android 4.4 KitKat използва нова сензорна система. Sensor batching (сензорно дозиране) е оптимизация, която може да намали сериозно потреблението на енергия. Технологията събира и подава информацията от сензорите много по-ефективно на определени дози, а не на отделно засечени сигнали. Интервалите на тези дози могат да бъдат настройвани. Много подходящо при използване на умни аксесоари, при които потреблението на енергия трябва да бъде максимално оптимизирано. В новата версия има и две нови „екстри“ - отчитане на изкачени стъпала и крачкомер. Системата използва акселометъра , за да отчете изкачено стъпало, а крачкометърът...е, неговата функция е ясна – измерва общия брой стъпки от последното рестартиране на устройство.
Разширено е използването на NFC чрез HCE (Host Card Emulation), което прави обмена на важна информация (плащания, лоялни програми, номера на карти, транзакции) между устройства сигурен и лесен. Hangouts се формира като една завършена система за обмен на текстови съобщения, тъй като вече обединява и SMS-ите. От Google наблягат и на подобреното приложение за принтиране, в което са обогатени настройките и списъците с марки и модели принтери. Файловият мениджър също има по-изчистен потребителски интерфейс, през който достъпът до документи, снимки и други файлове е бърз, а за улеснение има и опция за често ползваните.
Имахме определени очаквания към Android 4.4 KitKat, но определено сме приятно изненадани. Новата версия е по-умна, по-функционална...тя е повече Google.