Ръководителят на PR отдела на HTC напусна само четири месеца, след като пое тази длъжност. Информацията беше публикувана от Bloomberg. Лорен Уонг, която заемаше длъжността Вицепрезидент и Ръководител на международния PR и която имаше тежката задача да „съживи” името на закъсалата компания, е напуснала по лични причини. Според Бен Хо, който е изпълнителен директор на отдел „Маркетинг”, тя ще остане още три-четири месеца в позицията на консултант.

 

Уонг, която е бивш кадър на AT&T и вечерните новини на CBS, започна работа в HTC през месец юни тази година. Нещата в тайванската компания в никакъв случай не вървят добре, а само за последните две години шест старши изпълнителни директора напуснаха. Сред тях са имената на Джон Уанг (оглавяващ отдел маркетинг) и Уинстън Юнг (Главен финансов директор).

 

След всичко, което се случва с компанията в последно време, не можем да не се запитаме „Колко дълго ще издържи HTC?”. Дали тайванската компания няма да последва Nokia и BlackBerry? Началото е подобно. По-рано този месец инвеститорите бяха предупредени да очакват първото тримесечие, в което ще бъде отчетена загуба. Тази седмица излезе и слухът, че Lenovo може да придобие HTC. Смартфоните на компанията са считани за едни от най-добрите и са поставени на нивото на Apple и Samsung, но пазарният дял и цената на акциите постоянно се сриват (цената им на тайванската борса е спаднала с 90% за последните две години и половина).

 

HTC е основана през далечната 1997 г. и е считана за една от най-иновативните компании. През 2000 г. е първата, която демонстрира телефон с тъчскрийн интерфейс, а две години по-късно представя и първия смартфон с Windows софтуер. През 2006 г. започва да произвежда телефони под своето име, а не за други поръчители. През 2007 г, когато Google обявява Android, HTC разкрива, че вече работи върху телефон с тази операционна система,който излиза през есента на 2009 г. – две години след iPhone. Dream, както е името му, е приет добре. Първият Nexus One е произведен от HTC. В началото на 2011 г. телефоните с Android започват да завземат пазара, а заедно с тях и HTC, превръщайки се в най-големия доставчик на смартфони в САЩ за третото тримесечие на 2011 г. (по данни на Canalys). Компанията задминава Samsung и Apple. В международен аспект нещата са малко по-различни. С 11% HTC не са лидери, но се класират на четвърто място. Как стоят нещата в момента – 7% дял в САЩ и 2.8% на световния пазар, според ABI Research, a Samsung контролира1 /3 от пазара.

 

В момента, в който Google закупи Motorola и Apple спечели битка в съда, след която някои HTC телефони бяха забранени за продажба, положението на компанията се влоши още повече. Samsung излезе пред тайванския производител в САЩ. Корейците много успешно наложиха Galaxy апарати във всички ценови категории, а флагманите им се превърнаха в предпочитан избор от потребителите. На пазара навлязоха и Huawei, ZTE и Xiaomi, които наблегнаха на бюджетните апарати.

 

На четвърти октомври беше обявено, че се очаква приходите на компанията да спаднат с 14%, спрямо същия период от миналата година. Въпреки всичко председателя Шер Уанг оптимистично предрече, че компанията я очаква възстановяване, което ще започне от тази третина. HTC подписа рекламен договор с Робърт Дауни Джуниър и промени маркетинговата си стратегия, тъй като мотото „quietly brilliant” загуби своя блясък. Думите на Уанг звучат добре, но повечето анализатори не са на същото мнение. Според CIMB конкуренцията в бизнеса със смартфони е твърде голяма, а HTC има да коригира много неща преди да обяви голямото си завръщане. Ако бъде отчетено положително тримесечие, то ще бъде по-скоро резултат на продажбата на Beats. Уанг и HTC не искат да се предадат без борба. Според информация, която публикувахме по-рано този месец, компанията е в разговори с Microsoft за предлагане на Windows Phone като „допълнителна възможност” и то без заплащане на лицензионни такси. По-рано през седмицата беше обявено евентуално сътрудничество с Amazon. Това са добрите новини. Лошите са, че според тайванския Apple Daily Lenovo ще се опита да придобие HTC. Ако нещата не се променят, това може да стане факт в следващите две години.

 


 

 

 


 

 

Да, съдбата на HTC наподобява тази на Palm, BlackBerry, Nokia и неуспешните опити на HP и Dell на пазара за смартфони. Въпреки всичко този случай е по-различен. HTC е първата компания, която е в толкова незавидна позиция, а използва телефони, базирани на най-популярната операционна система – Android. А тайванската компания прави едни от най-добрите телефони, базирани на тази операционна система. Трябва да се вземе предвид, че HTC е изцяло насочена към мобилните телефони. LG например има много различни отдели и не е зависима изцяло от продажбата на своите самартфони. Същото важи за Samsung и Apple. Компании, които са твърде специализирани, са много чувствителни към пазара и неговите промени. Още следващите две-три тримесечия ще покажат на къде са се устремили от HTC. Как мислите – ще потънат или ще изплуват?

 

Тагове: