Microsoft и Nokia създаваха заедно телефони, а партньорството им беше завидно, но се оказва, че са пазили тайни един от друг. Често тези тайни са водели до преправяния в последния момент или е трябвало Microsoft да правят допълнителни софтуерни корекции.

 

„Имало е много ситуации, в които Nokia работеха върху телефон, но пазеха информацията за него в тайна от нас”, коментира Джо Белфиоре – вицепрезидент и ръководител на подразделението за Windows Phone апарати. „Трябваше да правим софтуерни промени и настройки, без да знаем върху какво работят. В по-късен етап от производството се случваше да казваме „ако знаехме, щяхме да направим нещата по-друг, по-добър начин”, допълва Белфиоре.

 

След закупуването тайните няма да са пречка, но, поне на теория, трябва да означава – по-добри телефони. Сделката е логична кулминация на едно партньорство, започнало през 2011 г. Тогава Nokia избраха Microsoft, а не се обърнаха към Android – както правеха техните конкуренти.

 

Спорно е до колко това е дало положителен резултат. Да, Nokia продават повече от 80% от всички Windows телефони, но самата операционна система има пазарен дял от 4% (според данни на IDC). Със закупуването на финландската компания, Microsoft ще печелят повече от всеки продаден Windows Phone апарат, но ще имат възможност и за по-добро стиковане на софтуер и хардуер.

 

В началото на партньорството излиза Nokia Lumia 800 – телефон, който много наподобяваше N9. Първият опит е припрян и резултат на желание за бързо излизане на пазара. Белфиоре коментира, че с годните нещата се променили и двете компании започнали по-задружна работа. Това се усетило най-ясно в Nokia Lumia 1020. В този модел Microsoft правели софтуерни промени и оптимизации още от началните етапи на разработка.

 

Дали Microsoft купиха Nokia, за да бъде „всичко под един покрив” и без тайни? За да може да произвеждат по-добри апарати? Това несъмнено е част от истината. Microsoft и Nokia бяха повече от партньори. Може да се каже, че се бяха вклини един в друг – от една страна Nokia не произвеждаха телефони с други операционни системи, а отношенията на софтуерния гигант и останалите производители почти зачезваха. След сделката едно е ясно – Windows Phone ще съществува докато съществува Microsoft. Nokia няма как да се откажат. Не може да не се отбележи, че компанията изпитваше затруднения, което означава, че имаше нужда от живителна инжекция. Да, ако Microsoft искаха да продължат съществуването на Windows Phone, трябваше да осигурят съществуването на Nokia. Най-лесният начин е чрез присвояване.

 

Nokia имат едно много голямо предимство – хората, които не използват смартфони, ползват основно техни апарати – наследство от златните годни на финландската компания. Тук не можем да кажем, че вероятността е голяма, но доста от тях, ако решат да преминат към смартфон, ще потърсят Nokia. Шансът не е много голям, но е възможен.

 

Това са само част от причините, които може да са уцелили центъра на „защо ги купихме”, но може и да са доста далеч. Това го знаят само хората, които заемат високи, ръководни позиции. На нас, потребителите, ни остава едно – да очакваме по-добри и по-качествени Windows Phone смартфони.

Вижте реакцията на служителите на Nokia.

Какво е вашето мнение за сделката?

 

Тагове: