Gallery "4101"
Планетните системи, подобни на нашата Слънчева система, са относително рядко явление във Вселената. До този извод достигна група астрономи от САЩ и Великобритания, анализирайки подобни на Слънцето звезди в мъглявината Орион.
Астрономите изследвали повече от 250 млади звезди, като се опитали да определят вероятността за образуване на планетни системи около тях.
За тази цел те търсили прахови дискове около звездите и анализирали плътността им.
За ориентир им послужила честотата на излъчване на звездите. В резултат учените установили, че прахови облаци имат само 10% от изследваните звезди.
И само 8% могат да имат планети, чиято маса е сравнима с Юпитер, заключават астрономите, чиято публикация е цитирана от електронното издание Space.com.
В момента се счита, че повечето звезди във Вселената са се образували в региони, напомнящи на мъглявината Орион.
Учените изчисляват, че планети с размерите на Юпитер присъстват край много малко звезди между 6 и 10 на сто.
Тези резултати се разминават с резултатите, получени по-рано в обсерваторията в Женева. Според изводите на нейните сътрудници планети, подобни на Земята, могат да се въртят около 30% от звездите във Вселената.
Според астрономите гигантите от рода на Юпитер могат да помогнат за развитието а живота на малки планети от земен тип.
Така например гигантите могат да защитят своите по-малки съседи от интензивните астероидни бомбардировки.
Освен това голямата им маса може да привлича кометите, променяйки траекторията им по такъв начин, че да не се сблъскват с по-малките планети.
Коментари (0)