Световната икономика може да преодолее зависимостта от изкопаемите енергоносители в началото на последното десетилетие на ХХІ век и да намали енергийните разходи с 18 трилиона долара.
Това твърдят Грийнпиийс и Европейският съвет за алтернативни енергийни източници.

Съвместен доклад на двете организации детайлно описва процеса на преход към новия модел на консумация на енергия, отчитайки най-строгите сценарии за намаляване на парниковите емисии, предлагани от Междуправителствената експертна група за изменението на климата.

Предполага се, че ключовата роля в този преход ще бъде възложена на слънчевата енергетика, боигоривата, енергията от вятъра и геотермалните технологии.

Според изчисленията на Грийнпийс делът на алтернативната енергетика през 2030 година ще бъде 30%, а през 2050 50%.
Възобновяемата енергия може да осигури всичките световни потребности до 2090 година, смятат в Европейския съвет за алтернативни енергийни източници.

Според по-радикален сценарий още през 2050 година ще се наложи светът да се откаже от въглищата и да прехвърли електроцентралите на алтернативни енергийни източници.
Обемът на инвестициите в енергетиката през 2030 година ще бъде 14.7 трилиона долара.

Грийнпиийс и Европейският съвет за алтернативни енергийни източници твърдят, че преходът на алтернативни източници е необходим, за да се избегнат необратимите изменения в климата.
По данни на Европейския съюз и различни природозащитни организации от началото на научно-техническата революция през 40-те и 50-те години на ХХ век, температурата на планетата се е увеличила с 2 градуса.

В доклада са предложени такива мерки като постепенно намаляване на субсидиите за атомна енергетика и добива на изкопаеми горива, засилване на екостандартите за сгради и автомобили, въвеждане на система за пазарно поощрение на предприятията, които активно намаляват парниковите емисии и др.

Един от авторите на доклада Свет Теске от Грийнпийс, е убеден, че преминаването към алтернативна енергетика може да помогне на света да се справи и с финансовата криза.

Тагове: