Изследователи от Института за полярни и морски изследвания Алфред Вегенер създадоха компютърен симулатор за Германско-индонезийската система за ранно предупреждение за цунами (GITEWS).

В момента той се интегрира в Системата за поддръжка на решенията на Германския аерокосмически център, а от ноември 2008 ще бъдат подновени полевите изпитания в Индонезия.

За разлика от по-ранните версии, новият симулатор отчита данните не само от сеизмографите, но и от множество други измервателни прибори.
Според разработчиците това позволява получаването на надежден, точен и бърз анализ на ситуацията и прогнозира няколко варианта на бъдещото й развитие.

Така например, за моделиране на цунами, възникнала след подводно земетресение, симулаторът ще отчита едновременно данните за разпространението на сеизмичните вълни, височината на морските вълни в различни разстояния от епицентъра, промяната във водното налягане върху морското дъни и местоположението на GPS-буйовете.

Цялата информация постъпва чрез спътник в Системата за поддръжка на решенията, където с помощта на симулатора се прави обобщена картина на случващото се.
Въз основа на това местните власти могат отрано да вземат решение за евакуация на жителите на крайбрежните райони.

Новият симулатор представлява не само математически модел за обработка на информацията.
Той включва и библиотека от 1500 възможни сценарии за развитието на опустошителните вълни, което позволява сравняване на постъпващите данни с вече разработени възможности и да се направи прогноза за много кратко време.
Авторите на модела планират да увеличат броя на сценариите в библиотеката до 160 000.

Работата върху симулационния модел започна след катастрофалното земетресение в Югоизточна Азия през 2004 година, цунамито след което взе над 300 000 жертви.

Разработката премина през първата практическа проверка през септември миналата година, когато мощно земетресение в близост до западния бряг на остров Суматра предизвика цунами.
Симулаторът точно предсказа участъкът на бъдещото наводнение.

Тагове: