Днес стартира набирането на проекти за модернизация на учебната среда в държавните и общинските училища. Инициативата е на фондация "Америка за България" и е част от конкурса "Училища на бъдещето", който в последните 6 години е финансирал общо 45 училища от страната. Тази година фондацията ще дари общо 2 млн. лв. за създаването на училищни центрове по природо-математичски науки, технологии и езиково обучение.
Условията за участие са публикувани в интернет страницата на фондация "Америка за България", като срокът за кандидатстване е до 5 януари 2016 г. Фондацията ще подбере най-добрите проекти, които ще бъдат защитени пред конкурсна комисия. Сумите, за които могат да кандидатстват училищата, са до 50 хил. лв. и от 50 до 200 хил. лв.
Идеята на инициативата обаче не е просто да налее пари в избраните училища. Процесът по кандидатстване всъщност започва с изпращането на идеен проект, в който не се изисква детайлен бюджет. Избраните след 6 януари 2016 г. финалисти ще трябва да представят пълна проектна документация и да защитят проекта си пред комисия, като от тях фондация "Америка за България" ще избере 15-те проекта, които да бъдат финансирани. Част от изискванията за проектите е минимум 25% от общата им стойност да бъде финансирана със собствен принос от кандидатстващите училища.
Програмният директор "Образование и библиотеки" във фондация "Америка за България" Наталия Митева обясни по време на медийно събитие днес, че целта на този ход е да ангажира колективите в училищата, както и общностите около тях - родители, хората от района на училищата и т.н. Тази цел очевидно успява да бъде изпълнена, ако съдим по думите на Детелина Арнаудова, директор на 19 СОУ "Елин Пелин", гр. София, където с проведе събитието.
Тя разказа как нейното училище е събрало нужните средства за собствения принос по проект, който днес е факт. Г-жа Арнаудова обясни, че всичко е започнало с родителска среща, на която е разказано за проекта и нужните средства. След това един от родителите е успял да стигне до маркетинг екипа на Теленор, което е довело до дарение от 107 хил. лв. за училището. Освен това учениците и учителите са организирали благотворителен концерт и гаражна разпродажба, с които са събрали общо 38 хил. лв., а Столична община се е включила с 25 хил. лв. Резултатът е "Център за лидери" на училището, който успява да пресъздаде офис среда в рамките на училището.
Фокусът на кункурса "Училища на бъдещето" е общообразователната подготовка и трансформацията на училищното пространство, така че да насърчава екипната работа, практическите експерименти и интерактивното обучение. Кандидатстващите проекти могат да са за центрове по природни науки и математика, езиково обучение, информационни технологии или мултифункционални пространства за прояви, дебати и събирания. Освен за ремонт и обзавеждане на помещения и купуване на техника, средствата по проектите могат да се използват и за обучение на учители както за работа с новата техника, така и за методическите ресурси, доставени по проекта.
Историята на езикова гимназия "Пейо Яворов" в гр. Силистра