Авторите на научна фантастика от десетилетия си представят космически кораби, които ще се задвижват от силата на светлината. Това обаче за сега е невъзможно, тъй като тази сила е прекалено слаба, за да може да премести толкова големи тела и при това преодолявайки разстоянията между планетите. Екип изследователи от Йейлския техникум по инженерни и приложни науки обаче наскоро откри как силата на светлината все пак да бъде впрегната в работа по задвижването на машини, само че такива с нано-размери.

Тяхната работа отваря вратата към нов клас полупроводникови устройства, задвижвани от силата на светлината, които биха могли да увеличат значително капацитета на съвременните изчислителни компоненти, както и скоростта на телекомуникационните връзки. Изследването, което е публикувано на 27 ноември в списание Nature, обединява две бързо развиващисе научни сфери нанофотониката и наномеханиката.

Въпреки че силата на светлината е прекалено слаба, за да бъде усетена от нас в ежедневието ни, ние открихме, че тя би могла да бъде използвана на нано ниво - посочва ръководителят на проекта Хонг Танг - Работата ни показва възможностите, които се разкриват при поставянето на нано обекти в ролята на цели за светлинен лъч.

Освен за създаването на по-добри полупроводници за нуждите на компютърната индустрия, откритието би могло да спомогне и за създаването на управляеми наномашини концепция, която за първи път е развита от инженера Ерик Дрекслер в книгата му Engines of Creation. Според нея в бъдеще всички предмети около нас ще могат да се изграждат на молекулярно ниво от микроскопични, създадени от човека машини, наречени наноасемблери.

Тагове: