Браян Актън, един от двамата създатели на WhatsApp, услугата за текстови съобщения, която Facebook закупи срещу 19 млрд. долара, използва този телефон:
Неговият колега Ян Коум продължава да залага и на този апарат:
Основателите на WhatsApp не са хора, които ще се противопоставят на технологичното развитие, те използват и по-модерни телефони. Но защо продължават да носят и тези стари модели на Nokia? На този въпрос отговаря журналистът Тим Брадшоу от Financial Times, който разкрива тайната на новите милиардери. Въпреки страхотния скок в продажбите, който бележат смартфоните, големи части от света са подвластни на онези обикновени апаратчета, които сега ни изглеждат доста прости и глуповати. А това няма да се промени скоро.
Операционната система на телефоните, които Коум и Актън използват, е S60. Създадена е от Nokia, но вече не се поддържа от финландския производител. Това не пречи да бъде една от най-използваните платформи в Индия. Това е и според Кавин Митал, създател на Hike – индийско приложение за размяна на текстови съобщения между смартфони и по-глупави апарати. За да нахлуят на индийския, но и на други подобни пазари, разработчиците трябва да погледнат отвъд iOS и Android, но и към устройствата, които потребителите реално използват.
Въпреки че WhatsApp не работи върху всички телефони, приложението със сигурност може да се похвали с голяма съвместимост – iOS, Android, BlackBerry, Windows Phone и Symbian (S40). Това е и една от причините, довели до впечатляващата клиентска база, наброяваща 450 млн. активни потребители. Zomato, индийско приложение за търсене на ресторанти, има същата идея – достъпно е за голям брой платформи. Друг пример е Mxit – приложение за съобщения от Южна Африка, популярно на целия континент.
Ето и няколко интересни цифри: навлизането на смартфоните в Индия е около 10%, според Macquarie (инвестиционна банка). По-малко от 5% използват 3G. В Индонезия, четвъртата страна в света по население, от 5 потребителя само 1 (дори по-малко от 1) може да се похвали, че притежава смартфон. В Китай повече от половината население използва по-обикновени телефони. Това са огромни пазари, които са изключително подходящи за подобни приложения. За да може разработчиците на приложения да достигнат до следващия един милиард потребители, те трябва да разбират техните нужди. Това е и основната причина, поради която създателите на WhatsApp продължават да използват и тези стари модели телефони.