Имплантируеми дефибрилатори и пейсмейкъри съществуват от 1970 г. насам, но напредъкът в науката за материалите и 3D визуализацията са ги трансформирали от тромавите животоподдържащи инструменти в рационализирани терапии, които биха могли да бъдат реквизит от Iron Man.
Професорите Джон Роджърс от Университета на Илинойс в Урбана-Шампейн и Игор Ефимов от Вашингтонския университет в Сейнт Луис са разработили нова сърдечна интервенция, която използва ЯМР (ядрено-магнитен резонанс) и компютърна томография за сканиране на сърцето на пациента. А чрез 3D печат и модел от тези данни се прави мрежест отпечатък от сензори, който може да бъде имплантиран в гърдите на пациента. Резултатът изглежда като плетеница от златни нишки, които са увити около сърцето. Те могат да открият аритмии и да предават коригиращи токови удари и така в крайна сметка да спасят човешки живот.
Всеки имплант е произведен специално за пациента на базата на 3D сканиране на сърцето им. Снимка: Вашингтонският университет в Сейнт Луис
Сдвояването на тези сензори със смартфони осигурява на лекари и пациенти, подаване на сърдечни данни в реално време. Такъв поток от данни можеше да се осъществи преди десет години само в лабораториите, имащи оборудване за милиони долари.
Всички сме виждали медицинските драми, в които един лекар разкъсва ризата на пациента, удря го в гърдите или използва чифт дефибрилатори, докато крещи Clear!, за да го върне обратно към живота. Но ако Роджърс и Ефимов успеят да направят технологията си достъпна за всички, то това клише ще бъде заменено със смартфон приложение.
Тези импланти биха могли евентуално да се захранват чрез трансформиране на ударите на сърцето с пиезоелектрична технология.
В крайна сметка този процес може да се превърне в нова платформа за кардиологична помощ, която обхваща всичко от дефибрилатори до пейсмейкъри или дори до нови прогностични видове медицински продукти. Тази технология увеличава броя на сензорите десетократно, а също позволява на лекарите да проследяват обмяната на веществата, нивото на рН в кръвта и телесната температура. "Тези измервания могат да помогнат за сигнализиране при настъпване на инфаркт или исхемичен пристъп", казва Ефимов. "Това може да предхожда физическите усещания."
Умна дермална лепенка ще сбъдне мечтата на лекари и пациенти!