В началото на XX век маратонките се произвеждат основно от каучукови компании. Както можем да предположим, тяхната специализация е в производството на автомобилни и велосипедни гуми. През 1916 г. на масовия пазар се появяват първите спортни обувки. От този момент нататък светът на маратонките вероятно се развива по-бързо от всеки друг сектор на съвременната мода. Днес имаме почти невъобразимо широк избор - от ниски и високи маратонки до модели с лесно обуване, както и постоянно увеличаващ се набор от материали, включително иновативни вариации с нисък въглероден отпечатък. Най-важното е, че маратонките вече не са чисто функционално допълнение към съвременния гардероб: едно бързо прелистване на селекцията ни от идеи за избор на маратонки показва, че маратонките от първокласна кожа са жизнеспособна опция за по-интелигентно носене както в съчетаване с ежедневен костюм, така и с любимата на мнозина комбинация от дънки и тениска.
Процесът на намиране на добър чифт спортни обувки е многопластов, а цената им е най-базовият от тях. Широката гама продукти на Asics в Obuvki е отлична отправна точка, от която да започнете търсенето на вашите верни спътници - маратонките за бягане.
Всичко е от значение - от впечатляващо звучащите характеристики до технологиите на подметката. Тук няма универсално решение, което да пасва на всички, но за да ви улесним в избора на подходящи модели, сме филтрирали няколко лесни съвета, за да се възползвате от най-популярните и качествени мъжки маратонки.
Неутрални модели срещу модели за стабилност
Много компании за обувки за бягане разделят обувките си на две основни категории: неутрални и стабилизиращи (или обувки за контрол на движението). Неутралните обувки няма да повлияят на нормалната ви походка, но ще ви осигурят допълнителна опора и повдигане, за да предпазят ходилата ви. От друга страна, обувките за стабилност имат по-плътна пяна, която следва свода на стъпалото. Те могат да имат и по-твърда поддръжка при петата, предпазваща стъпалото от резките движения, които са най-честата причина за контузии.
Стъпалата на всеки човек естествено се пронарират (обръщат се към вътрешния край) или супинират (обръщат се към външния край) при бягане. Пронацията позволява на стъпалото да се адаптира към повърхността за приземяване, а супинацията ви задвижва напред. И двете са биомеханично необходими за бягането. Производителите на обувки за бягане ориентират своите модели около идеята, че стъпалата на някои хора се изкривяват твърде много и се нуждаят от корекция. Това се нарича свръхпронация и може да доведе до болки в стъпалата, глезените и коленете.
Дебелина на подметката
Както може би сте забелязали, има разлика между дебелината на подметката на обувката при петата и заложената при предната част на стъпалото. Традиционните обувки за бягане обикновено са с по-обемни в задната част или с понижение от петата до пръстите на крака в диапазона от 10 до 12 мм.
Според различни проучвания около 90% от тези, които избират да тренират на състезателни пътеки, бягат на пети. В този случай всеки крак се приземява първо с петата и след това пренася инерцията към пръстите. По-малък процент от бегачите се приземяват първоначално на средната или предната част на стъпалото. Ето защо повечето обувки за бягане са с по-голяма разлика от петата до пръстите, което предполага по-дебела и омекотена задна част. Благодарение на нея стъпалото е добре предпазено, тъй като този дизайн се усеща по-добре за мнозинството.
Някои хора твърдят, че прекалено омекотените пети на съвременните обувки за бягане насочват приземяването върху задната част на стъпалото. По отношение на риска от травми или превенцията им обаче изследователите не са единодушни дали ударът с предната или средната част на стъпалото е по-добър или по-лош от удара с петата.
Бъдете гъвкави по отношение на размера
Често срещан съвет за обувките за бягане е да се ориентирате към половин или дори цял размер по-големи от стандартните спортни обувки, за да отчетете подуването на краката си по време на бягане. Въпреки това, след като се консултирахме с представители на марки и експерти от бранша, научихме, че определянето на размера на обувките е по-скоро изкуство, отколкото наука. Обикновено обувките се проектират на базата на триизмерна форма, която имитира човешкото стъпало. Тя служи за създаването на мостра, базирана на скалата за определяне на размера, приета в съответния за компанията регион. Оттам допълнителните размери се мащабират и се отбелязват международни конверсии на размерите въз основа на индивидуални таблици. Затова размерите на всяка марка са малко по-различни. В крайна сметка използвайте нормалния си размер за бягане като отправна точка, но не се притеснявайте да увеличавате размера си (или по-рядко да го намалявате), за да намерите най-добрия за вас.
Изберете подходящата ширина и дължина
Носенето на твърде къси или тесни обувки е рецепта за проблеми с ходилата. За да избегнете това, уверете се, че между най-дългия пръст на крака и края на обувката ви има поне един палец разстояние - независимо от размера на обувката. Повечето хора искат също така да имат достатъчно място в областта на пръстите, за да могат пръстите да се разтворят широко и горната им част да не докосва обувката отвътре. Важно е и плътното прилепване около петата, за да се предотврати плъзгането на обувката нагоре и надолу при стъпване.
Сравнете обувките челно
Може да решите да поръчате няколко чифта обувки онлайн с намерението да върнете тези, които не ви пасват. Но и в този случай е възможно да възникнат някои въпроси, ето защо ви предлагаме един лесен трик, който да ви даде насоки: за да сравните, поставете първия модел на единия крак, а втория - на другия, и направете една обиколка. След това сменете обувките и направете още една обиколка. Попитайте се при кои обувки най-малко забелязахте разликата и купете тях. Трябва да си поиграете и с връзките. Прекалено стегнатите или прекалено хлабавите връзки - на правилните или неправилните места - могат да повлияят значително на усещането. Обърнете внимание и на материала, от който са изработени връзките, както и на тяхната форма и общо усещане. Те трябва да се връзват здраво, без да се изплъзват. Стилът на завързване може да попречи на краката да се плъзгат или напротив - да осигури повече пространство за разгъване отпред.
Пазарувайте с определена цел
Помислете какво искате най-много от чифта обувки, който купувате. Ако например смятате да изминавате големи разстояния, обърнете внимание на омекотяването. Ако за вас на първо място е скоростта, съсредоточете се върху теглото на обувката. Помислете къде се намирате сега и къде искате да бъдете през следващите 300 до 500 километра. Това е приблизително времето, през което трябва да издържи един чифт обувки. Наред с позитивите по време на тренировките изборът на обувка, която ще носите с удоволствие през целия ѝ живот, е най-добрият подход от екологична гледна точка.
Това може да означава, че ще искате да имате повече от един чифт обувки в гардероба си. Носенето на една и съща обувка за всяко бягане може да повлияе на механиката. Тази стратегия е полезна и когато основният ви чифт се намокри по време на бягане и се нуждае от време, за да изсъхне.
Нуждаете ли се от обувки, съобразени с индивидуални особености?
Известно е, че има анатомични и биомеханични различия между мъжете и жените. Дамите са склонни да имат по-тесни кости на петата, по-ниско разположени кости на глезена и са по-склонни към развитие на буниони от мъжете, а месечните хормонални промени могат да променят нервно-мускулната координация на жените, както и еластичността на сухожилията и връзките.
Някои производители се фокусират върху проектирането на обувки с материали, които се оформят според стъпалото на потребителя и реагират на механиката на тялото му. При тези марки женският размер обикновено е с един до два номера по-голям от съответния мъжки размер. Има и разлики в ширината. Тази стратегия за проектиране на обувки всъщност може да работи добре за хора с по-големи и/или по-широки стъпала (те могат да носят мъжки размери) и за тези с по-малки и/или по-тесни стъпала (те могат да носят дамски размери).
Познайте терена
Първо решете къде ще използвате обувките. Дали ще ги носите във фитнес или в спортна зала? В парка или на стадиона? А може би предпочитате да покорявате пресечени терени?
Ако ще спазвате стандартни "трасета", заложете на обувки, предназначени за много гладка повърхност. Те работят с естественото движение на крака ви, за да ви осигурят опора. Докато за офроуд бягане ви трябват обувки с по-малко омекотяване, но с повече сцепление и опора.
Проверете теглото
Удивително е колко голяма е разликата в теглото на обувките ви. Например, ако сте избрали обувки за бягане, може да си мислите, че допълнителни 100 г няма да променят нищо. Но ще разберете, че това е важно, когато забележите промяна във времето и модела на бягане. След като разберете целта на покупката на нов чифт, се придържайте към лекотата, която съвременните технологии разкриват.
Проверете правилата за връщане
Специализираните магазини най-често не предлагат разнообразие от варианти, ако сте направили импулсивна покупка или у дома сте размислили и желаете съвсем друг чифт обувки. За разлика от това онлайн платформите принципно предлагат срокове за връщане между 14 дни и 1 календарен месец. Obuvki.bg е сайтът, който може да се похвали с най-дългия срок за връщане на продукти - 100 дни. Съответно разполагате с достатъчно време, за да прецените дали сте направили най-правилния за вас избор.
Надяваме се нашите съвети да са ви били полезни и вече да можете с лекота да се ориентирате какво точно търсите. А междувременно можете да погледнете страхотните предложения на Obuvki.bg.
Снимки: Unsplash