Студенти от университета Синсинати създадоха прототип на спален чувал, отличаващ се от другите със съвсем миниатюрни размери и малко тегло. Едновременно с това специалистите представиха и мобилна платформа за сън, приспособена за пътешествия във високопланински условия.

И двете разработки трябва да бъдат изпробвани в реални условия през септември, когато групата ще се отправи към Хималаите в Северна Индия.

На пръв поглед спалният чувал изглежда изключително тънък и може да се притесните, че ще измръзнете от студ с него. Това обаче не е така - той е достатъчно топъл, уверяват неговите създатели. Заради съвсем малката си дебелина може да бъде лесно сгънат и пъхнат в раница, без да заема много място. Теглото му също е съвсем малко - едва 900 грама.

 

 

 

Спалният чувал използва принципа на съхраняване на топлината на човешкото тяло. В планините на височина повече от 4000 метра човек произвежда два пъти по-малко топлина, отколкото в ниските райони. По тази причина на високите места спалните чували трябва да имат и по-голяма ефективност. Обикновеният чувал улавя около 1 - 6 процента от топлината на човешкото тяло. Този на специалистите от Синсинати обаче може да задържи цели 50 процента от топлината! Това позволява на човек да спи съвсем спокойно при температура от минус 18 градуса по Целзий.

Външната част на чувала се състои от здрава найлонова тъкан, която не пропуска вода. Вътрешната пък е изработена от няколко слоя "дишащ" полиестер и майлар. Ако на някого това "убежище" се стори прекалено горещо, той може просто да отвори разположените на него вентилационни отверстия.

Платформата за спане, създадена от студентите от Синсинати, е предназначена да повдига във въздуха стандартна двуместна палатка тип "иглу". Тя представлява стойка със специални крачета, която осигурява безопасно хоризонтално пространство за спане на височина от приблизително 60 - 70 см от земята. Така подът на палатката е изолиран от студената земя, а хората вътре - напълно защитени.

 

Тагове: