Бъдещите поколения ще се зарадват да разберат, че водата за тях не е само на повърхността на Земята – както знаем, сладководните басейни постепенно се изчерпват и учените отдавна са започнали борбата за чисти водни източници. Австралийски учени откриха, че под Южна Африка, Северна Америка, Австралия и Китай има резерви вода, изчислени на на 500 000 куб. км. Всъщност това е количество, 100 пъти по-голямо от прясната вода, използвана от началото на човечеството.

 

Водата е нискосолена и би била годна за пиене. Според учените тя се е озовала на морското дъно преди стотици хиляди години, когато океанът не е бил толкова дълбок. Предположението е, че водата се е просмуквала в почвата и се е натрупала в тези сладководни пояси. За количеството сладководен резерв е допринесло и топенето на ледниците. 

 

Остава проблемът, че при евентуално сондиране за вадене на водата, ще се причинят екологични проблеми – ще се наруши естествената среда на огромно количество морски обитатели, ще се увреди дъното и екосистемата, а освен всичко друго и в желаната вода ще проникне солена океанска вода. Остава съмнителната утеха, че това все още е проблем на бъдещите поколения.