Контактни лещи за нощно виждане звучи като научна фантастика, нали? Но нови изследвания сочат пътя за това как бихме могли един ден да виждаме в тъмното със собствените си очи. Инженерите по електротехника в Университета на Мичиган са открили нов начин да улавят инфрачервена светлина с помощта на два слоя въглерод (известен и като графен) с дебелина на атом. За разлика от предходните методи, веществото не трябва да се охлажда до изключително ниски температури и устройството е много тънко и малко.
Изследователите, Тед Норис и Zhaohui Zhong, са изправени пред голямо препятствие с графена: той просто не е много чувствителен към светлина. Но вместо да се разчита директно на чувствителността на графена към светлината, учените са решили да измерят как електричеството работи заедно със слоя от графен. Техните открития, публикувани миналия месец в Nature Nanotechnology, обясняват, че когато светлината удря горния слой графен, тя оставя измеримо въздействие върху потока на електричество под него. Това произвежда електрически сигнал, който може да показва изображение за нощно виждане.
"Ако ние го интегрираме в контактни лещи или друга носеща се електроника, това ще разшири вашата визия“, каза Zhong. Все пак в близките няколко години няма да можем да се сдобием с тези лещи, защото чувствителността и производителността все още трябва да бъдат подобрени. Това изисква много работа, за да се изгради един продукт, който би могъл да функционира правилно извън лабораторията.