Според нов доклад на седмичното немско списание Der Spiegel, и базирайки се на изтеклите вътрешни документи на NSA (САЩ), вече се знае, че съществува елитен екип (ТАО), който е в състояние да извършва сложни подслушвания по-начин, които много напомня на Холивудски шпионски филм.
В доклада се посочва, че NSA, в сътрудничество с ЦРУ и ФБР, рутинно и тайно прихваща доставки на лаптопи и други компютърни аксесоари, за да имплантира грешки в софтуера, преди те да достигнат своите дестинации. Според Der Spiegel, TAO групата на NSA е в състояние да направи това и със своите собствени "тайни работилници" по метод, наречен запрещение, където агенти инсталират злонамерен софтуер в електрониката или поставят злонамерен хардуер, който може да даде на американските разузнавателни агенции отдалечен достъп до устройството.
Въпреки че докладът не посочва обхвата на програмата, или към кого конкретно NSA е насочвала тези подслушвания, то това е една уникална съвместна разработка на Агенцията с по-широката разузнавателна общност, с цел да получат достъп до комуникационно оборудване. Един от „продуктите“, които NSA изглежда е използвала, за да компрометира електрониката носи кодовото име COTTONMOUTH, и се използва от 2009г. По същество това е USB "хардуер имплант", предлагащ отдалечен достъп до компрометираната машината.
Докладът на Der Spiegel, който дава широк поглед върху ТАО операциите, акцентира и върху сътрудничество между NSA и други разузнавателни агенции за провеждане на нападения в Холивудски стил. И за разлика от повечето операции на Агенцията за национална сигурност, които дават възможност за отдалечен достъп до компютри, Der Spiegel отбелязва, че програмите на TAO често изискват физически достъп до целите. А за да получат физически достъп, NSA работи с ЦРУ и ФБР по чувствителни мисии, които понякога включват и агенти, които са в непрекъснато движение.
"Това позволява електрониката да бъде получена на местоназначението си в точното време и в същото време шпионския хардуер да изчезне отново, незабелязан, след по-малко от половин час работа", се отбелязва в доклада.
В момента NSA е изправена пред натиск от страна на обществеността, конгреса, федералните съдилища и защитниците на личната свобода от обширните програми за наблюдение. И благодарение на разкритията на Едуард Сноудън 2013 си отива, като годината на големите разкрития за поведението на правителството на САЩ, спрямо цивилни граждани по-целия свят.
Всъщност цялата сага около NSA, е просто потвърждение на всичките ни страхове за неприкосновеността на личната информация в Интернет. Излиза, че най-сигурното място за съхранение на информация все още си остава мозъка ни!