Центърът за жалби по интернет престъпления на ФБР публикува своя годишен доклад за 2020 г. и разкри, че жертвите на киберпрестъпления в САЩ отчитат обща загуба от 4.2 милиарда долара за годината. Това е със 700 милиона долара повече от отчетените загуби за 2019 г. Както бихте очаквали от това увеличение, имаме и нарастване на броя на жалбите, получени от центъра. През 2020 г. организацията е отчела 791 790 жалби - най-вече от фишинг, вишинг (видеофишинг), смишинг (текстов фишинг) и фарминг разновидности - много по-високи от онези 467 361 жалби, които е получила през 2019 г.
Според доклада през миналата година центърът е получил 28 500 жалби, свързани с COVID-19. Злонамерени хакери са нападнали редица болници и медицински заведения, а също така са се насочили и към стимулиращите фондове по Закона за грижите покрай пандемията, приет в САЩ. Една от най-разпространените схеми, използвани от престъпниците, за да заблуждават хората, е да се правят на държавни служители и да се свързват с жертвите чрез имейли, телефонни обаждания и социални медии, за да съберат лична информация за тях или да им поискат пари.
Нарастват и измамите с бизнес кореспонденция, при които престъпниците хакват или фалшифицират имейлите на ръководителите на компании и след това искат банкови плащания да бъдат изпращани до измамни акаунти. Жертвите на тези схеми отчитат загуби от над 1.8 милиарда долара, което е огромна част от общата сума от 4.2 милиарда долара.
Измамите с техническа поддръжка продължават да бъдат нарастващ проблем, като загубите възлизат на над 146 милиона долара. Центърът казва, че това е със 171 процента повече от загубите в категорията за 2019 г. и че повечето жертви са на възраст над 60 години. Схемите с рансъмуер са допринесли за 29.1 милиона долара към общия размер на загубите, което е над три пъти повече от 8.9 милиона долара, отчетени загуби в категорията за 2019 г. Реалната сума за жертвите, загубена от атаки на рансъмуер миналата година, най-вероятно е много по-висока от тази, тъй като киберпрестъпниците взеха редица болници и мрежи на доставчици на медицински услуги за заложници в разгара на пандемията.
Снимка: Pikrepo
Виж още: Kриптовалутата Libra на Facebook може да дебютира в ограничена форма в началото на 2021 г.