
Според няколко получатели на съобщенията Apple е предприела кампания за предупреждаването на евентуални жертви на шпионски атаки сред своите потребители. Към момента на писане на статията изглежда има поне двама души, които са потвърдили, че са били уведомени от Apple, а в самото предупреждение се казва, че потребители в 100 държави са получили подобни предупреждения.
Компанията не предлага никаква конкретна информация за това колко души може да са били обект на атаки или откъде идват атаките.
Един от получателите на предупредителното съобщение е италианският журналист Чиро Пелегрино, който работи за онлайн новинарско издание, наречено Fanpage, в родната си страна. Другият (доколкото ни е известно за момента) е холандската политическа коментаторка Ева Влаардингербрук, която е публикувала скрийншоти и видеоклип на предполагаемото предупредително съобщение в социалната мрежа X.
Според Влаaрдингербрук Apple я е информирала, че е открила целенасочена атака с опасен шпионски софтуер срещу нейния iPhone. Съобщението, което тя твърди, че е получила, гласи: „Тази атака вероятно е насочена конкретно към вас, заради това кой сте и какво правите. Въпреки че никога не е възможно да се постигне абсолютна сигурност при откриване на подобни атаки, Apple има голямо доверие в достоверността на това предупреждение - моля, вземете го насериозно“.
В предупреждението не се казва откъде произхожда предполагаемата шпионска атака, но Влаaрдингербрук твърди, че Apple е използвала софтуера Pegasus на израелската компания за киберинструменти NSO Group като пример. Тя обяснява, че ако е истинска, атаката вероятно е опит да я сплашат и накарат да замълчи.
Официалните насоки на Apple относно известията за заплахи съвпадат със снимките на екрана във видеото на Влаaрдингербрук, където се обяснява също, че „атаките със зловреден шпионски софтуер струват милиони долари и често имат кратък срок на годност, което ги прави много по-трудни за откриване и предотвратяване. По-голямата част от потребителите никога няма да бъдат обект на подобни атаки“. Същите насоки гласят, че целевите потребители ще бъдат уведомявани с предупреждение в горната част на страницата, когато влизат в своя Apple акаунт, както и по имейл и iMessage, използвайки имейл адресите и телефонните номера, свързани с този акаунт.
Миналата година потребители на устройства на Apple в 92 държави получиха предупреждения за атаки от шпионски софтуер от подобен характер, а от 2021 г. насам са били осъществени контакти с лица в над 150 държави. Apple обаче не е предоставила повече подробности за това колко хора са обект на подобни атаки, а само броя на държавите, в които е осъществила контакт със засегнатите потребители.
Снимка: Unsplash
Виж още: Динозаврите навярно не са издавали могъщия рев, с който сме свикнали да ги свързваме