Най-разпространеното разбиране, което хората имат за динозаврите, идва не толкова от изследвания, колкото от филмите на Холивуд, които представят гигантските животни като големи, свирепи, ревящи същества. Независимо дали е възрастен или дете, когато човек мисли за динозаври, той си представя образ на динозавър от „Джурасик парк“, а не на вкаменелост.

Тъй като динозаврите са били възприемани предимно като агресивни и ревящи могъщо във филмовата поредица, повечето хора предполагат, че тези древни животни са звучали така. Но знаете ли, че това не е вярно? Според експерти динозаврите рядко са издавали звуци, от които да замръзне кръвта.

Всъщност няма един-единствен начин, по който динозаврите са звучали. Животните са еволюирали в различни форми и размери, като по този начин са общували по различен начин. В проучване на Музея по естествена история и наука в Ню Мексико палеонтолози разкопаха цял череп на паразауролоф и използваха компютърна технология, за да симулират как съществото може да е звучало.

„Бих описал звука като неземен. Спомням си, че ме побиха тръпки по гръбнака“, разказва Том Уилямсън пред BBC.

Според проучване от 2016 г., публикувано в списание Evolution, учените твърдят, че вместо да реват, динозаврите по-вероятно са издавали гукащи или бръмчащи звуци, подобни на тези на гълъб или щраус.

„За да разберем как са звучали не-птиците динозаври, трябва да разберем как живите птици издават звуци“, казва Джулия Кларк, професор в Училището по геонауки „Джаксън“ към Тексаския университет и съавтор на изследването. „Това създава един много различен юрски свят. Динозаврите не само са били оперени, но може да са имали изпъкнали шии и да са издавали бумтящи звуци със затворена уста.“

Екипът анализира разпределението на вокализацията със затворена уста сред архозаврите, група, която включва птици, крокодили и динозаври, за да установи, че 52 от 208 изследвани вида птици имат вокалната способност да издават такива звуци.

Все още не е известно дали предците на съвременните архозаври действително са използвали вокализация със затворена уста. Въпреки това фактът, че тя е използвана както от птици, така и от крокодили - двете оцелели групи архозаври, предполага, че това поведение може да съществува при широк кръг архозавърски видове", казва Тобиас Риде, професор по физиология в Среднозападния университет в Илинойс и водещ автор на изследването.

„Филмите от поредицата „Джурасик парк“ са сбъркали концепцията“, казва Кларк пред Би Би Си. „Много от ранните реконструкции на динозаври са били повлияни от това, което днес свързваме със страховити звуци от големи хищници бозайници като лъвовете. Във филмите за Джурасик парк наистина са използвани някои крокодилски вокали за големите динозаври, но на екрана динозаврите са с отворена уста като ревящ лъв. Те не биха направили това, особено преди да нападнат или изядат плячката си. Хищниците не правят това - то би издало присъствието им на другите наблизо и би предупредило жертвата им, че някоя я дебне.“

Нискочестотните звуци, издавани от динозаврите, може да са били създадени чрез изтласкване на въздуха в торбичка в хранопровода, вместо да го издишват през човката си. По този начин звукът се излъчва от кожата на врата, обикновено при привличане на партньори или защита на територия.

Снимка: Unsplash

Виж още: Голям екран и звук с новите Samsung Neo QLED и OLED телевизори и саундбари от Q серията