В края на миналата година всички потребители на Chrome браузъра получиха възможността да търсят в Google чрез изговарянето на простата фраза „Ok Google”. Тази функция се задейства, само когато сте отворили нов раздел в браузъра или отидете в началната страница на Google. Но дали?
Всички очакваме, че Chrome не ни „подслушва“ докато сме в други сайтове, но разработчикът Тал Атир е открил, че разпознаването на реч в Chrome, позволява на безскрупулни сайтове да ни слушат, когато не го очакваме.
По-правило първо, трябва да дадете разрешение на даден уебсайт, за да може той да разпознава речта ви, но докато сте вътре, той може да отвори под прозорец с намерение тайно да продължи да ви слуша, дори ако сте затворили страницата и сте продължили да браузвате в друг сайт. А това определено е притеснителна практика.
Google знае за проблема и работи върху отстраняването му, а говорител на компанията направи следното изказване пред Engadget:
"Сигурността на нашите потребители е топ приоритет, и тази функция е създадена с идея да бъде надеждна и да не засяга неприкосновеността на личния живот. Ние разглеждаме този въпрос и смятаме това за недопустимо, тъй като потребителят първо трябва да даде възможност за разпознаване на речта му за всеки сайт, който поиска това. Функцията е в съответствие с действащите спецификации на W3C (World Wide Web Consortium), и ние продължаваме да работим върху подобрението й."
Google винаги са се отнасяли отговорно към неприкосновеността на личния живот на своите потребители и няма да се учудим, ако в следващата версия на Chrome получим визуална индикация за „слушане“, както индикаторите за звук, casting и използване на камерата, официално активни в Chrome 32.
Вижте и видеото, което показва проблема открит от Тал Атир: