Много служители, особено тези, които работят в творчески области, разбираемо се притесняват от перспективата изкуственият интелект да им отнеме работата - и ново проучване установи, че това може би не е неоснователен страх.

Докладът на Imperial College Business School, Harvard Business School и Германския институт за икономически изследвания установи, че търсенето на дигитални специалисти на свободна практика в областта на писането и кодирането е намаляло с 21% след стартирането на ChatGPT през ноември 2022 г.

В области, склонни към автоматизация, като писане, разработване на софтуер и приложения обявите за работа са намалели с 21%, докато при въвеждането на данни и постпродукцията в социалните медии спадът е 13%. Ролите, свързани с генериране на изображения, включително графичен дизайн и 3D моделиране, намаляха със 17%. Тенденциите в търсенето в Google потвърдиха по-голям спад в секторите, които познават и използват генеративен изкуствен интелект.

Проучването, озаглавено "Кого замества изкуственият интелект? Въздействието на генеративния ИИ върху онлайн платформите за свободни професии", е анализирало близо два милиона обяви за работа в 61 държави от юли 2021 г. до юли 2023 г. То категоризира работните места в предразположени към автоматизация роли, ръчна работа и генериране на изображения и откри значителен спад на обявите в тези сектори след стартирането на ChatGPT.

Д-р Синронг Джу, съавтор и доцент по маркетинг в Imperial College Business School, заяви: "Въпреки че ChatGPT се предлага на пазара от малко повече от година, той вече има огромно влияние върху работното място. Въпреки че много организации може би се преориентират от фрийлансъри към генеративен ИИ, все още не е ясно дали организациите са доволни от качеството на работата, която ИИ осигурява в сравнение с фрийлансърите, и дали тази тенденция ще продължи".

Не всички новини обаче са лоши. "Въпреки че резултатите от нашето изследване показват, че пазарът на работни места изглежда мрачен, винаги когато технологиите помитат професиите, ще се появяват нови. За работещите на свободна практика това означава, че хората, които адаптират уменията си към променящата се среда, ще продължат да си осигуряват работа и в бъдеще", заключава тя.

Няма съмнение, че заплахата за дигиталните фрийлансъри е реална и ще става все по-значима с усъвършенстването на ChatGPT и други инструменти с изкуствен интелект. Бъдещето може да изглежда мрачно, но както казва д-р Синронг Жу, то не е съвсем безнадеждно. Можете да се предпазите от предизвикателствата на ИИ, като разнообразите набора си от умения и се специализирате в области, в които човешката креативност и емоционална интелигентност са от съществено значение, като стратегическо мислене, решаване на сложни проблеми и създаване на нюансирано съдържание. Освен това възприемането на инструменти на ИИ за повишаване на производителността и качеството на работата ви може да превърне потенциалните заплахи в предимства. ИИ няма да изчезне и затова всички ние ще трябва да се учим с него и да работим заедно с него.

Снимка: Unsplash

Виж още: Arm устройствата с Windows вече могат да подкарат над 1200 игри